Този хълм - Бунарджика е бил повод за много дискусии през годините, най-малко със съществуващата на върха статуя. Преди няколко години обаче имаше конфликт на интереси във връзка със застрояването на Големия Бунарджик и проблемът още не е решен .Надявам се настоящата дискусия да засегне и този проблем, тъй като собствеността все още не е отчуждена и още съществува възможност за частно застрояване на този хълм, заяви арх. Константина Пехливанова.
По думите й, всички имаме право на достъп до чист въздух и зелена еко система, но това, което ни разделя, е начинът, по който се случват нещата.
Дали ще бъдем свидетели на прозрачно обсъждане и мнението на гражданите и на експертите ще бъде взето предвид или ще присъстваме на про форма събитие и ще има вече изготвен проект. Надяваме се, да е първото.
Към момента нямаме информация какъв точно е проектът. Бунарджика е защитена зона и паметник на ландшафното изкуство. За него трябва да има план на управление, който да се следва. Това е документ, който се изготвя за години напред и трябва да действа по стратегически начин. Т.е. Общината трябва да има идея как да се развива местността за години наред. Имам предвид не развиване на атракциони, а опазване на тази ценност.
Скалите – гранитът има изключително важна роля за защита на града от земетръс. Знаете, че строителството постепенно „изяжда“ голяма част от хълма и това трябва да бъде предотвратено и в бъдеще.
Обсъждане трябва да има, след като вече има някаква идея, или - предварително, но този проект не трябва да е предварително фиксиран, а да подлежи на обсъждане. Това е смисълът на обществено обсъждане като това – не само гражданите да приемат нещо готово. Правилно е, разбира се, да има обществено обсъждане, но при неговия изход ще проверим дали това е правилно.
Арх. Пехливанова подчерта още, че всяко от тепетата има различна защитена флора и фауна.
И в Рим, и в Лисабон също има 7 тепета, със сигурност, градостроителите там търсят обществения интерес при опазването на хълмовете. Не трябва да забравяме при изготвянето на проекта, че това е достъпът на гражданите до чистия въздух и това е водещата линия и в споменатите градове.
Сигурна съм също така, че ще се прокраднат елементи свързани с това, че от туристите се печелят пари, но не трябва да забравяме, че фокус тук са гражданите и как тяхното благосъстояние да бъде обезпечено.
За мен носталгичното връщане към миналото е популизъм. Трябва да се строи съвременно. При връщането към миналото крайният резултат не е достатъчно добър. По отношение на водните каскади – чудесно е да се пусне вода там, да! Но това не е свързано с никакво строителство, а с ВиК инсталация. Това е една изключително малка част от нещата, които трябва да се направят на Бунарджика.
Пристрастна и към хълма на Стария град – Небет тепе. Надявам се там да се осъществи някаква адекватна намеса, която да консервира съществуващата археология. Това чакаме всички пловдивчани от години – не надзиждане, а една експертна намеса.Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..
Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..
От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството. В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности. В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..
Преговорна среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ все още няма, тъй като и двете партии си мерят ината и се опитват да задават тона, да омаловажават активността на другата партия. Това коментира политолога Румяна Коларова. Тя добави, че това е неприятно за гледане, както и че е контрапродуктивно що се отнася до резултатността. Коментира още, че..
Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората,..