Живописна интерпретация на седемте чакри в човешкото тяло - това е основната концепция в изложбата „Форми на духа“ на Ралица Стайкова в галерия Arsenal of art.
Седемте картини носят имената на всяка от седемте чакри, в съобразени с основните цветови тонове и значение на чакрите, каза в интервю за Радио Пловдив Ралица Стайкова, но това е художествен изказ, с който тя пресъздава връзката между духовното и телесното предимно през женския образ.
Всяка от нейните изложби е под тематичен знак. Миналата изложба е посветена на картите Таро. В тази, освен седемте картини, са включени и други платна, чиито имена изразяват авторските търсения повлияни от източната философия : "Ритуал", "Ново начало", "Ангел, който сътворява нещо", "Тантра".
Ралица Стайкова е започнала да рисува от 5-годишна, но това не става професионално занимание. Завършва Славянска филология и 10 години преподава в ПУ. Сега се занимава с бизнес, свързан с технологии за обработка на камъни и е активна ротарианка.
Ако човек има вдъхновението да сътворява, независимо в кое поприще, няма как да спре. Ако рисуваш от 5-годишен, няма как да спреш, изкуството остава в теб завинаги. Ако си щастлив да виждаш някой строеж, който се завършва в материалния свят, имаш нужда да създадеш нещо в духовния свят.
Когато носиш дълбоко в себе си желанието за сътворение и надграждане, тогава не е важно с какво се занимаваш, дали с рисуване, камъни, или ротарианство. А резултатите от ротарианството в световен мащаб - безкористната служба в името на обществото, няма как да не вдъхнови един човек.
Цялото интервю с Ралица Стайкова чуйте от звуковия файл.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..