Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Метеоролозите протестират с искане да бъдат извадени от БАН

Служители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) отново протестират - този път с искане да бъдат извадени от общата структура на Българската академия на науките и да съществуват самостоятелно.От института твърдят, че ръководството на БАН разпределя неадекватно бюджета на Академията между отделните институти и че има системни проблеми във взаимоотношенията между ръководството на БАН и НИМХ. 

Протестът започна в 9 ч. пред сградата на БАН до Народното събрание. Метеоролозите и хидролозите изразяват недоволството си от недофинансирането на института им . В спора между тях и ръководството на БАН, просветният министър, премиерът Борисов даде срок на двете страни да се разберат до 22-ри август, което не се случи.

За радио Пловдив  Лилия Бочева от протестния щаб обясни, че след  4 месеца протестни действия няма резултат. 

Исканията ни не са разгледани до този момент от БАН. Те настояват само за техните неща. Предлагат  някаква частична автономия, което няма да реши нашите проблеми, допълни Бочева. Тя и колегите и настояват да се спре агонията в която се намира иститута и да бъдат решени проблемите.

Въпросът стои за спасяване на българснката метеорология, категорични са протестиращите.

По думите им в по-голямата част от историята си този институт не е бил част от БАН - той е създаден извън Академията, вкаран е в нея по грешка през 1962-ра  и очевидно е време да бъде изкаран обратно, както и да се превърне в независима институция така, както е в повечето европейски държави. 

 Настояваме правителството на Република България да вземе своето категорично решение за бъдещето на института. Безвремието за нас трябва да приключи, преди да е станало твърде късно, пише в съобщение на НИМХ до медиите.

Въпреки намесата на просветния министър в спора между ръководството на БАН и Националния институт по метеорология и хидрология, както и въпреки срока, който премиерът Бойко Борисов даде двете страни да се разберат - 22 август, консенсус и до момента няма. 


Цялото интервю с Лилия Бочева може да чуете в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37