Аргументите на всички, участващи в обсъждането за създаването на плоския данък, послучай 10-годишнината от въвеждането му от правителството на социалистите и ДПС, бяха, че той е изключително вреден и нещо повече – той опасен за бъдещето на страната от всякаква гледна точка. Нито един от участниците не каза нещо ласкаво за плоския данък. Това заяви икономическият анализатор проф. Боян Дуранкев, участник в събитието..
Като аргумент, проф. Дуранкев посочи, че той създава огромно разслоение в доходите на населението и България е на първо място в ЕС по неравенство. Данъкът не изсветлява автоматично икономиката. Българската икономика остава с над 30% сив сектор, което в други страни като коефициент е по-ниско.
Освен това плоският данък не привлича автоматично чужди инвестиции. В момента България е на дъното по привличане на чуждестранни инвестиции.
Проф. Дуранкев уточни, че на обсъждането е присъствал и Иван Костов, според когото самата данъчна система преди 2001 г. е била по-справедлива и по-добра от съществуващата в момента.
Други европейски страни, въвели плоския данък, побързаха да го отменят. България обаче се различава от тях, защото остана с плоския данък, от който най-доволни са свръхбогаташите.
Представете си човек, който получава 510 лв минимална заплата, той плаща около 45 лв. данък. В същото време човек, който получава месечна заплата около 200 000 лв, а има и по-високи месечни заплати в България, той тъгува, че неговите около 15 000 лв. са чудовищни.
Диференциацията в България е страшна. Една минута труд при богатите е равна на 24 часа труд при най-бедните. Такова разслоение в ЕС няма и за съжаление, както в България всичко е нарочно сбъркано в интерес на олигархията, ясно е, че плоският данък работи само за олигарсите и в никакъв случай – за интересите на хората.
Мининистър Горанов подчерта, че с ОП ГЕРБ имат заробващ договор да не коментират и да не променят данъчната система. Докато управлява този дует, няма да се промени абсолютно нищо и е странно, че тези хора така мислят.
Но ако се мисли за бъдещето на децата на България, задължително трябва да се въведе семейно подоходно облагане. И ако двама родители получават доход под 2000 месечно, държавата трябва да ги дотира. Т.е. тези, които са под нивото на ръба на мизерията, държавата да ги дотира така, както се дотира пшеницата например. И още да се помисли за т.н. „данъчна ваканция“ за младите висшисти, за да не напускат България. Между 3 и 5 години след завършването си да не плащат никакви данъци и така да разберат наистина, че държавата ги подкрепя. Европейската практика е държавата да изглажда неравенствата, а не да ги подклажда, заяви проф. Дуранкев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..
Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..
От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството. В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности. В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..
Преговорна среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ все още няма, тъй като и двете партии си мерят ината и се опитват да задават тона, да омаловажават активността на другата партия. Това коментира политолога Румяна Коларова. Тя добави, че това е неприятно за гледане, както и че е контрапродуктивно що се отнася до резултатността. Коментира още, че..
Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората,..