Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плоският данък е вреден и опасен за бъдещето на България

Аргументите на всички, участващи в обсъждането за създаването на плоския данък,  послучай 10-годишнината от въвеждането му от правителството на социалистите и ДПС, бяха, че той е изключително вреден и нещо повече – той опасен за бъдещето на страната от всякаква гледна точка. Нито един от участниците не каза нещо ласкаво за плоския данък. Това заяви икономическият анализатор проф. Боян Дуранкев, участник в събитието.. 

Като аргумент, проф. Дуранкев посочи, че той създава огромно разслоение в доходите на населението и България е на първо място в ЕС по неравенство. Данъкът не изсветлява автоматично икономиката. Българската икономика остава с над 30% сив сектор, което в други страни като коефициент е по-ниско.

Освен това плоският данък не привлича автоматично чужди инвестиции. В момента България е на дъното по привличане на чуждестранни инвестиции.

Проф. Дуранкев уточни, че на обсъждането е присъствал и Иван Костов, според когото самата данъчна система преди 2001 г. е била по-справедлива и по-добра от съществуващата в момента. 

Други европейски страни, въвели плоския данък, побързаха да го отменят. България обаче се различава от тях, защото остана с плоския данък, от който най-доволни са свръхбогаташите.

Представете си човек, който получава 510 лв минимална заплата, той плаща около 45 лв. данък. В същото време човек, който получава месечна заплата около 200 000 лв, а има и по-високи месечни заплати в България, той тъгува, че неговите  около 15 000 лв. са чудовищни.

 Диференциацията в България е страшна. Една минута труд при богатите е равна на 24 часа труд при най-бедните. Такова разслоение в ЕС няма и за съжаление, както в България всичко е нарочно сбъркано в интерес на олигархията, ясно е, че плоският данък работи само за олигарсите и в никакъв случай – за интересите на хората.

Мининистър Горанов подчерта, че с ОП ГЕРБ имат заробващ договор да не коментират и да не променят данъчната система. Докато управлява този дует, няма да се промени абсолютно нищо и е странно, че тези хора така мислят.

Но ако се мисли за бъдещето на децата на България, задължително трябва да се въведе семейно подоходно облагане. И ако двама родители получават доход под 2000 месечно, държавата трябва да ги дотира. Т.е. тези, които са под нивото на ръба на мизерията, държавата да ги дотира така, както се дотира пшеницата например. И още да се помисли за т.н. „данъчна ваканция“ за  младите висшисти, за да не напускат България.  Между 3 и 5 години след завършването си да не плащат никакви данъци и така да разберат наистина, че държавата ги подкрепя.  Европейската практика е държавата да изглажда неравенствата, а не да ги подклажда, заяви проф. Дуранкев.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02