На 26 септември в НДК ще се проведе Национална кръгла маса, посветена на бъдещето на здравеопазването. В дискусията ще участват представители на Министерски съвет, Народното събрание, държавни институции, съсловни организации, представители на държавните, общинските и частните болници, работодателски и синдикални организации, неправителствени организации и други. Във форума участие ще вземат и представители на Световната банка и Световната здравна организация.
На нея министър Кирил Ананиев ще представи вариантите за промени в здравно-осигурителния модел на страната, части от които изтекоха в медиите.
Според едното предложение НЗОК ще финансира лечение на пациентите до 700 лв., а всичко нагоре ще се поема от застрахователни фондове. За целта специалистите предлагат въвеждане на задължителна месечна здравна застраховка от 12 лева, която също ще се разпределя на социален принцип като 8-процентната вноска.
В тавана от 700 лева пациентите също ще имат съучастие. НЗОК ще покрива 85% от тази стойност, а останалите 15% пациентите ще плащат кеш или чрез допълнително доброволно застраховане”. Другият вариант на министър Ананиев предвижда пълна демонополизация на НЗОК.
Пенка Георгиева, председател на сдружението Пациентски организации "Заедно с теб", подкрепя идеите на Здравното министерството, защото в момента пациентите доплащали около 40 процента от джоба си /регламентирано и нереглементирано/. Идеята е тези плащания да бъдат намалени. Смятаме, че идеите на министъра са разумни за доплащане около 10 – 15 процента. Според нас това ще облекчи пациентите. Трябва да се обмисли контролът на средствата. Болниците се превърнаха в търговци на здраве. В търсене на оборот качеството на медицинската услуга падна. Назрял е моментът да се направи нов здравно-осигурителен модел. На много хора сегашното статукво им харесва, но на нас пациентите не ни харесва.
Според нея в България осигуряването трябва да бъде споделено като се изготви работещ модел за контрол.
Точно на обратното мнение е Иван Димитров - председател на Федерация "Български пациентски форум".
По думите му, МЗ и МФ трябва да направят така, че не българина да си плаща, а държавата да плаща целият процент за групите, които отговаря. Държавата от години краде от здравето на нацията. Държавата е най- некоректният платец. До момента не е ясно какво предлага министъра. Безумно е да се иска да плащат най- бедните. Никой застраховател няма сметка да застрахова болни хора, никъде в Европа не се застраховат хронично болни хора. Самите застрахователи твърдят, че с тях никой не е разговарял. Пациентите са много разтревожени, защото нямаме яснота какво ще се случва. Пускат се позивни през медиите и пациента започва да се тревожи.
Иван Димитров смята, че с годините държавата е овладяла обществената НЗОК. Лека - полека държавата започна да казва как да се лекуват болните, как да се приемат пациентите. Намесите на държавата в здравеопазването вредят на пациентите. Моят лекар не ме лекува по добрата медицинска практика, а по административен начин, което нарушава конституционните ни права и добрите медицински практики.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..