Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художник като Анастас не може да завърши пътуването си

С изложба in memriam  "Път към безкрая" на Анастас Константинов във Виена в "Дом Витгенщайн" се открива сезона на изкуствата. 

Изложбата е по идея на доц.д-р Емилия Константинова, арт мениджър на галерия "Анастас " и съпруга на художника.

В нея са включени големи мащабни  платна и пластики на Анастас от последните няколко години. 

Един художник като Анастас Константинов е творец, който не може да завърши своето пътуване. Той винаги ще продължава чрез творчеството, което е оставил, това културно наследство ще превежда поколения наред. Денят, който избрахме – 2 октомври, не е случаен – той е началото и официалното откриване на есенния сезон в културния център на дом „Витгенщайн” за културни събития. В изложбата, която инициирах и на която откликна директорката на културния институт е наречена „Пътуване към безкрая” ,и сме избрали да бъде като една ретроспективна изложба, в която избрахме доста големи, мащабни платна на Анастас, така че и чуждестранната публика да види   ниво на  съвременно изкуство, , което се ражда  в България.  

 Картините са рисувани последните няколко години и бих казала, че това са платна, на които се вижда изключителната сила на мощната му живопис и творческите му възможности.

Тъй като имаме много приятели във Виена и то хора от средите на различни видове изкуства, то веднага откликнаха с удоволствие да участват в този празник на изкуството при откриването на есенния сезон и изложбата на Анастас Константинов.

Общуването с Анастас не беше случайно, беше на интелектуално ниво. Твърде много са спомените за него и може би тепърва ще бъде преоткрит,  бих казала само с едно изречение, че това, което той остави, беше цената на един живот. 

Някои от картините като "Планетарен прах" и "Квантово причастие"  излизат от рамките на познатото. И аз вярвам, че световен художник като Анастас ще бъде преоткрит. Той носи космополитен дух.


Цялото интервю с доц.д-р  Емилия Константинова е в звуковия файл. 

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 16 - 22 ноември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.11. 2024 бяха представени следните заглавия БНР подкасти · Преге - 16 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ О. Хенри. Най-хубавите разкази на  О. Хенри.  240 стр., ок. 4А Пергамент Прес, 2024. Херман Хесе. Сидхарта. 6-то изд., 176 стр., тв. к. ок. 5А, Фама +, 2024...

обновено на 19.11.24 в 10:06

Проф. Боян Биолчев представя новата си книга в Пловдив

Среща разговор с проф. Боян Биолчев  и представяне на книгата "Сценарият като литература или обратното" ще се състои в Литературен салон "Spirt & spirit" в "Петното на Роршах". Книгата съдържа текстоветев "Чума", "Холтер 87", "Похищението", "Краят на света", а модератор е Александър Секулов. Проф. Биолчев  е преводач, сценарист..

публикувано на 19.11.24 в 06:59

Пловдивските художници рисуват града като свой дом

Тематична обща изложба „Пловдив – нашият дом“ открива Дружеството на пловдивските художници в Галерията на бул. „Цар Борис III Обединител" 153.  На 27 октомври се  навършва една година, откакто тази галерия бе открита. „Мястото, в което пребивава човек, оформя и въздейства върху неговата чувствителност, мироглед, отношения, а думата „дом“ и..

публикувано на 18.11.24 в 15:47
Първа награда - стипендия на МК -Християн Симанов, НХГ

Обявиха резултатите от конкурса "Плакат - Костадин Отонов"

Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“ , се проведе на 14 и 15 ноември 2024 г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Темата за 2024 г. е „ Всеобща..

публикувано на 18.11.24 в 11:38