Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдумът в Македония не можа да докосне избирателя

Твърде пресилено е да се говори, че референдумът в Македония е провален, все пак 37 % от гласоподавателите са упражнили своя вот. Действително допитването не е успешно, защото трябваше поне 50 % да излязат, но това практически означава равнопоставеност на 2-та враждуващи лагера. 

Така доц. Наум Кайчев, историк, дипломат и заместник-председател на мултидисциплинарната комисия за преговори с Македония, коментира пред Радио Пловдив резултатите от референдума в Македония.

От всички 37 %, излезли да гласуват, над 92 % са "за" смяна на името на държавата, което отваря пътя за преговори за присъединяване към ЕС и НАТО. При едни бъдещи парламентарни избори това е сериозен капитал за победа, подчерта доц. Кайчев. 

По думите му, резултатите от допитването ще направят по-трънлив пътя на страната към желаното семейство на ЕС и НАТО.

Важно е да се каже, че тези негласували 63 % не са против новото име на Македония. Една трета от тях не съществуват, те не са на територията на страната, т.е. са "мъртви души". Други около 20 % са активно против, а останалите 1/3 от македонците са хора, които по принцип са против всякакви избори и не гласуват, независимо за коя партия. Изводът е, че кампанията на референдума не можа да докосне душата на избирателя, коментира историкът.

Доц. Кайчев обясни, че по процедура следва резултатите от референдума да бъдат внесени в Народното събрание на Македония, което е важен политически акт. Там трябва мнозинството от поне 80 депутати (2/3 от всички) да гласуват "за" промяна в конституцията на страната, за да се промени името й. Ако това не се случи, следват консултации и предсрочни избори. 

Бившият дипломат Наум Кайчев разтълкува и поведението на българската дипломация по случая. Според него това означава, че македонците трябва да узреят за своя европейски избор и водещи да бъдат държавните, а не частно-партийните интереси. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54