Новото райониране на България предвижда страната да се раздели на четири вместо на шест района, както е в момента. Предлага се още новите райони да нямат центрове. Как ще се отрази новото начертаване на границите на регионите на бизнеса, еврофондовете и обикновените хора коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
Притеснява ни, че районът около София ще има БВП над критерия на ЕС за достъп до финансиране. Има риск този район да остане без достъп до кохезионни средства. А благодарение на тях в София бе построено метрото, районът се „задъхва“ от струпване на населението и инфраструктурата изнемогва. Слабо развитите райони имат нужда от финансиране, но пък 1/3 от населението е струпано в София и околностите. Така няма да има финансиране на необходимата инфраструктура. Въпреки големият бюджет на столицата, той не достига за инфраструктурните обекти.
Според Десислава Николова Тракийско-Родопският район като параметри запазва параметри под 75% от БВП, така остава приоритет за финансиране. Трябва обаче да се запазят параметрите на всички региони до границите за максимално финансиране по кохезионните фондове, защото те са основен източник за общините у нас.
Цялото интервю на Елена Крушкова с Десислава Николова е в звуковия файл.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..