Прилепите са бозайници като нас, но летят, хранят се като хората, но прекарват по-голямата и активна част от живота си през нощта. Затова ни изглеждат тайнствени, защото хората не ги познават. С тази инициатива се надяваме да разпространим повече информация за тях. Това заяви Анелия Павлова от Федерация „Зелени балкани“.
В Европа прилепите се хранят с насекоми, което ги прави изключително важни за селското стопанство, горите и за градовете. Ако ги нямаше тях, представяте ли си колко още повече комари щеше да има през лятото. Благодарение на тях количеството им се редуцира значително, защото един прилеп изяжда около 1000 комара на вечер. Това са само комарите, а другите вредни насекоми не ги изброяваме. Затова е важно да ги познаваме и пазим.
Важно е също, че те се ориентират чрез ултразвук, но не са слепи. Зрението еволюционно е много по-нисше, отколкото ултразвукът. Те усещат много по-добре околната среда. Сонарите на корабите са откраднали от прилепите и от делфините този механизъм за ориентиране.
В Природонаучния музей избрахме зала „Бозайници“, където е пещерата с прилепите, така че атмосферата да бъде близка до околната им среда. Ще загасим лампата, за да се прехвърлим в атмосферата на пещерите, където прилепите прекарват голямата част от времето си и само с едно фенерче ще осветим нашата колежка, за да може прочете на най-малките посетители приказка за прилепче.
Павлова уточни, че програмата включва артателие за изработване на маски на прилепи и, оригами, а пещерняците от клуб „Пълдин“ ще покажат на младите приключенци как се вързва възел, какво означава да си пещерняк и какви техники трябва да имаш, за да слезеш в пещерите при при прилепите.
От 19 ч. в събота в Дондуковата гради зад Природонаучния музей по залез гостите ще могат да наблюдават кога и как се появяват прилепите. И понеже тях ги има навсякъде около нас, но са скрити, използваме детектор. С него ще успеем да превърнем този ултразвук, който прилепите издават, но ние не чуваме, в чуваем за нас звук, заяви Павлова.
Точно в 17 ч. в Регионалния природонаучен музей – Пловдив започва традиционната Нощ на прилепите. Тя се провежда по инициатива на Федерация „Зелени балкани“ и клуб на пещерняците „Пълдин“.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази неделя в Парк-Хотел "Санкт Петербург" се проведе двойков турнир по спортен бридж за Купата на спудентски съвет на Техническия университет София - филиал Пловдив. Турнирът бе в памет на гл.ас. д-р. Тодор Костадинов. Участваха 28 двойки от Пловдив,София, Стара Загора, Сливен, Бургас, Смолян и Хасково. Официалбни гости бяха кметът на район..
ВК Марица (Пловдив) постигна две бързи победи през уикенда в Националната волейболна лига при жените. В събота шампионките се наложиха с 3:0 (25:13, 25:6, 25:13) гейма над Перун (Варна) в отложена среща от петия кръг. Н ай-резултатна стана Ралина Дошкова с 15 точки, Виктория Коева добави 12 точки, а Боряна Ангелова се отчете с 11 точки. Симона..
ЦСКА и Лудогорец направиха равенство 2:2 в мач от 16-ия кръг на Първа лига. На Националния стадион "Васил Левски" "червените" стигнаха до точка след чудесно изпълнение на резервата Матиас Фаетон в 91-та минута. Ерик Маркус поведе за шампионите след добавка в осмата минута. Годуин Коялип обаче изравни в 32-ата минута. Ивайло Чочев отново изведе "орлите"..
Ботев (Пловдив) затвърди второто си място с победа над Ботев (Враца). "Канарчетата" победиха съименниците си от Враца с 3:1 на новото тревно покритие на "Колежа". Първото полувреме, а и като цяло мачът, преминаха под контрола на домакините. В първите минути Мартин Бачев трябваше да чисти топката от голлинията, за да предотврати гол. В 33-ата минута..
Арда (Кърдгали) победи Локомотив (Пловдив) с 4:2 в мач от 16-ия кръг на Първа лига. Станислав Иванов, Димитър Велковски, Борислав Цонев и автогол на Ефе Али бяха авторите на попаденията за домакините от Кърджали. Владимир Медвед и Димитър Илиев от дузпа се разписаха за "черно-белите". С успеха Арда излезе временно на четвърто място в класирането, като..