Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП внесе вота на недоверие заради здравеопазването

Не искаме на пациента да се гледа като на портфейл с пари

Важно е да се инициира дебатът за промяна на системата на здравеопазването, смета БСП депутатът

| обновено на 15.10.18 в 16:53

БСП внесе официално третия вот на недоверие към правителството в Народното събрание. С него левицата атакува кабинета за политиката му здравеопазването.

В интервю за Радио Пловдив доцент Георги Йорданов, депутат от БСП мотивира вота „с плачевно състояние на българското здравеопазване, което не отговаря на нуждите на българските граждани“.

Според доц Йорданов състоянието на здравната ни система е окаяно. Ограничен е достъпът и качеството на българските граждани до здраве в зависимост от тяхното местоживеене, финансови възможности и възраст, както и възможността пациентът сам да минава през различните нива на здравната система.

Ние дълго време чакахме да се случи нещо ново в тази сфера, но това което екипът на министър Ананиев внесе като предложение за реформа не отговори на очакванията ни, подчерта Георги Йорданов.

Той подчерта, че социалистите искат да насочат общественото внимание към състоянието на здравеопазването и добави, че левите депутати са наясно, че вотът няма да мине в парламента. С него обаче ще обясним на всички, че именно лошото състояние на здравеопазването у нас е причина младите българи да напускат страната.

За разлика от министър Ананиев ние не смятаме, че има малко пари за здравеопазване, каза доц Йорданов. В неговия модел от джоба на гражданите трябва да дойдат още и още пари. А за реформата трябва един анализ на състоянието на българското здравеопазване и истински мерки, които да го подобрят, уточни БСП депутатът.

Доц Георги Йорданов беше категоричен, че левицата не иска българските граждани да ходят до чужбина, за да си купят по- евтини и качествени лекарства. Искаме на пациента да не бъде гледано като на портфейл с пари, а като на човек, който очаква да му се помогне.

Георги Йорданов увери, че социалистите са наясно, че със силите на една партия истински реформи в здравеопазването не могат да се случат, но предлагат с общи стъпки да се изгради система, която да е добра, ако не за нас, то за нашите деца.

Смятам, че ще получим широка обществена подкрепа и консенсус, за да се инициира дебатът за здравеопазването, защото България е пред мрачна демографска перспектива, прогнозира доц Йорданов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54