С правото си на участник в последната реконструкция на стадион "Пловдив" арх. Валентин Маринов получи задача и за изготвяне на предпроектното проучване на обекта, който от години чака ремонт.
Съоръжението ще се ремонтира на 11 етапа.
Като начало ще се ремонтира първата зрителска трибуна, изградена върху насип. Той ще се премахне, защото се е слегнал, а и конструкцията трябва да отговаря на нови изисквания за височина на стъпката - 90 см, вместо сегашните 75 см. Новата конструкция ще редуцира местата за зрители от 20 000 на 15 000. Капацитетът на целия стадион ще бъде 55 000 зрители.
Съблекалните, зоната за журналисти и VIP сектора са другите два подобекта, които ще се ремонтират, за да може на стадиона да се играят мачове от националното първенство и от първите фази на международните шампионати. Тук ще има и частична козирка, която ще стане част от бъдещата - опасваща цялото съоръжение. Този ремонт на практика ще "съживи стадиона" и той ще може да се ползва. Този етап може да се завърши за година и половина до две.
Следващите 8 стъпки включват изграждането на въпросната козирка, реконструкция на западната и на източната трибуна. Там също ще има разреждане на местата. Следват ремонти и на спортните зали, както и разширяване на лекоатлетическата писта за спринтовите дисциплини. Част от ремонта е и реконструиране на зала "Чайка".
Арх. Маринов обяви, че предстоящите ремонти не крият съществени рискове. Най- голямото предизвикателство е изграждането на козирката. Тя ще бъде на отделна конструкция, извън стадиона и на нея ще се закрепи и част от осветлението.
По отношение на финансирането разделянето на обекти, струващи около 7- 8 милиона лева облекчава изпълнението.
Маринов е оптимист, че макар и строен през 1948 година, стадионът има капацитет. Ремонтът ще струва около 50 млн. лева, а ново строителство ще е несравнимо по- скъпо.
По думите му цялостната реконструкция може да се изпълни за 3 години.
Цялото интервю с арх. Маринов можете да чуете в прикачения файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..