Представителните работодателски организации отхвърлиха проекта на Закона за хората с увреждания, който днес беше обсъждан на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
В интервю за Радио Пловдив Димитър Бранков от БСК обясни, че проекто-текстовете въвеждат квоти за наемане на хора с увреждания в малки и големи предприятия.
Неизпълнението на задължението се обвързва с 30 на сто компенсационна такса за всяко незаето място от установената квота.
Така наречената "компенсационна такса" е практически уреждане на данък. Изключително високи са санкциите, които на практика нов вид нов данък.
По думите му терминът "такса" е некоректен, защото в случая нито се предоставя услуга, нито се извършва някаква дейност.
Ако се приеме този законопроект, това са непосилни за малките предприятия задължения, които не могат да бъдат изпълнявани по икономически причини, твърдят от бизнеса.
Много важно е да се знае, е че единственият начин за радикална реформа и спиране на нарушенията и корупцията в тази сфера е приемането на Международния класификатор на СЗО за функционалността, увреждането и човешкото здраве, който се прилага в ЕС.
Механизмът е лесен за администриране спрямо хората с увреждания, които са 700 000 души с една или друга степен на увреждания и установена неработоспособност. За голяма част се получават т. нар. инвалидни пенсии. Без решителна стъпка всички останали предложения в закона стоят на една необективна основа.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..