Проектът за реконструкцията на площад Централен в Пловдив предизвика близо тричасов дебат, в който се включиха архитекти, инженери, хора на изкуството и граждани.
Срещата се състоя в Голяма конферентна зала на Дома в присъствието на кмета Иван Тотев, Цанко Драгиев, управител на фирмата – изпълнител „Драгиев и Ко“ и, разбира се - арх. Румяна Пройкова и екипа й, разработили идейния проект.
Представена бе идейната разработка, защитена пред Министерството на културата.
Издателят Манол Пейков и бивш член на УС на фондация „Пловдив 2019“ призова да не се бърза с ремонта, ако средствата са недостатъчни. Моята битка е за настилките, които се ползват, и с които е покрита главната на Пловдив. Те се ползват все повече, но са проблемни естетически и като устойчивост. Римските настилки не са мръднали, а настилките на главната заприличват на нищо при един дъжд.
Има опасност да заличим наследството, трябва да използваме естествени материали, защото те са вечни.
Манол Пейков попита и защо администрацията се е забавила с реконструкцията на площада, след като титлата ЕСК бе спечелена преди 4 години. Къде отидоха тези 3,8 години от спечелването на титлата и ремонта и тръгнаха на инженеринг, няма контрол, няма граждански интерес.
Той припомни и спечеления от архитектурното студио Фора проект за площада. Кметът обаче заяви, че той е отхвърлен, тъй като не е съгласуван с НИНКН.
Издателят заяви, че арх. Румяна Пройкова е много добър специалист, но е принудена да се съобразява с парите и предоставените й материали.
Въпреки на места острия тон и директни обвинения към кмета за непрозрачност на ремонтите в града, в края на срещата бе решено несъгласните с проекта на арх. Пройкова да се срещнат с нея и официално да представят идеите си. Впоследствие общината ще решава колко ще струват те и дали ще се съобрази с тях.
Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..
На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..
Първи шах уикенд за месеца в Пловдив организира шахклуб „Спартак“. Партиите ще се разиграват на 1 февруари, събота в Централния клуб на пенсионера на бул. „Васил Априлов“ №100. Шахфестивалът има международен характер, като досега участие са вземали 11 играчи от чужди държави. Той е утвърден от Световната федерация FIDE като валиден..
Днес в Пловдив ще бъде почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Поклонението е от 12 ч., пред паметника „Свидетелят“ на пл. „Стефан Стамболов“. Организатор на събитието е Съюзът на репресираните от комунистическия терор с председател Атанас Узунов. Датата 1-ви февруари е свързана със събития, случили се през 1945 г.,..
Община Асеновград е домакин за първи път на екипа на „Hell’s Kitchen“ в деня на Св. Трифон Зарезан. Шеф Виктор Ангелов ще посрещне участниците в седмия сезон на риалитито, като ще им постави кулинарни задачи, с които да тестват уменията си на живо. Всички присъстващи ще имат шанса да се срещнат с екипа на „Hell’s Kitchen“ и да се насладят на..