Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС се наказва за чужди грехове на пластмасовото замърсяване

В сряда с огромно мнозинство Европейският парламент прие законодателно предложение за ограничаване на пластмасовите замърсители. От 2021 г. от пазара на съюза трябва да изчезнат опаковки и съдове, направени от експандиран полистирен, които се използват за съхранение на храна, предназначена за бърза консумация.

От Браншова асоциация "Полимери" излязоха с позиция срещу бързото и необосновано решение на Европарламента за забрана на определени продукти. Според членовете й "неоправданата скорост на този процес, изглежда, се ръководи от предстоящите европейски избори, без да се прави научна оценка на последиците и щетите за околната среда".

Член на ръководството на асоциацията е бизнесменът Любозар Фратев, според когото популярната тема за опазването на околната среда е уместна, но не бива да се манипулират фактите  и да се вземат решения с кратки хоризонти.

Основният замърсител на океана с пластмасови отпадъци са десет неевропейски реки и при положение, че Европа няма съществен принос към проблема, не е редно да се самонаказва с подобни рестрикции.

Според Любозар Фратев в европейската икономика трябва да се поощри рециклирането на пластмасовите изделия и да не се залита в разговор "за всичко", защото не винаги е възможна замяната на тези продукти с материали от друг произход.

Чуйте разговора в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу HPV

В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума  е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..

публикувано на 23.01.25 в 10:38

Релефът на Пловдив влияе за чистотата на въздуха

През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра.  Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив  проф. Димитър Атанасов от НИМХ. Той работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията...

обновено на 23.01.25 в 10:33

Без регулации извън ЕС ще има по-чести терористични заплахи

Нова вълна от имейли с бомбени заплахи в цялата страна, включително и в Пловдив. Подобни сигнали за взривни устройства в учебните заведения имаше преди повече от година.  Според Златогор Минчев от Института по информационни и телекомуникационни технологии към БАН с тава дума за терористични заплахи. По думите му дали е било опит за удължаване на..

публикувано на 23.01.25 в 10:18

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна

Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..

публикувано на 22.01.25 в 11:00