Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майки и бизнес един срещу друг за дългото майчинство

Снимка: podkrepazakarmene.com

Срещу втората година платено майчинство се обяви АИКБ. Според работодателите обезщетението през втората година на майчинството е ниско платено – 380 лева на месец, а освен това дългият престой на майките вкъщи води до загуба на трудови навици и бърза адаптация на работното място. Позицията на бизнеса е, че по- бързото завръщане на майките на работа ще компенсира отчасти дефицита на работна сила на пазара на труда.

В България е най- дългото платено майчинство и то в пъти в сравнение с ЕС – подчерта в интервю за Радио Пловдив Добрин Иванов – изпълнителен директор на АИКБ. У нас отпускът за бременност и раждане е 58 седмици, а освен това страната ни е и най- щедра в размера на обезщетението. 

В богатите скандинавски страни, които се славят с щедрата си социална политика, то е далеч по- късо. В Швеция е 14 седмици, 14 седмици е в Германия, Гърция - 17 седмици и Румъния - 18 , Финландия - 17 седмици.

 В 410-те дни отпуск за бременност и майчинство българката получава 90 процента от средно дневното брутно възнаграждение, което е вземала през последните 24 месеца. В Скандинавие е 70 на сто, а в други страни най- високият процент на обезщетение е  до 80 процента, а има и други страни – до 50 процента. В САЩ се полагат 12 седмици отпуск като не е гарантирано обезщетяване на майките, докато са в майчинство.

Според Добрин Иванов това дълго майчинство и обезщетението от 380 лева води до некачествено отглеждане на детето и добра издръжка на семейството. Държавата, по думите му, трябва да насърчи майките да се връщат на работа по- бързо и в същото време да помогне с отглеждането на деца чрез осигуряване на повече ясли и детски градини. 

Възможно е тази услуга да бъде безплатна, но е задължително да бъде качествена. Възможно е също да се осигури  гъвкаво работно време за работещите майки, в същото време трябва да се поощри раждаемостта чрез даване на безлихвени кредити на семейства за покупка на жилища. Държавата е длъжна да осигури стимули за майките, младите семейства като така се бори и с ниската раждаемост.

От бизнеса посочват още, че взетите от държавата решения за по- дълго и платено майчинство не са довели до ръст на раждаемостта у нас. Според цитираната от АИКБ статистика от 2009 година досега ражданията намаляват всяка година между 3 и 6 процента на година.

Снимка

И за детето и за майката е по-добре платеното майчинство да остане две години. В момента, ако в семейството няма баба да поеме детето след първата му годинка е немислимо младата жена да се върне на работа.

Това споделиха анкетираните млади жени в Пловдив. Според повечето пловдивски майки в града  няма достъчно места в яслите, трудно се намира и детска градина след това. В България няма  възможност майките да работят почасово или децата им да посещават детски заведения почасово. Не са осигурени възможности от държавата и общините, майките да се върнат на работа и в същото време децата им да бъдат добре обгрижини.

  Предлаганите мреки ще задълбочат демографската криза, а няма да стимулират младите семейства да имат повече деца, категорични са майките. 

Те не са съгласни и с идеята платеният отпуск да не се признава за трудов стаж. Категорично не приемат и тезата, че двете години  майчинство водидо загуба на трудовите им навици и прави трудна адаптацията им на работното място.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30