Новата книга "55 меланхолии на Антон Баев" ще бъде представена с авторски рецитал в Дома на писателите на улица “ Княз Александър Батенберг ” 27. Подзаглавието на поетичната книга е „Дневник от стихове“. Не е същински дневник...
На 5 ноември Антон Баев навършва 55 години. Срещата в Дома на писателите е от 17.55. В интервю за Радио Пловдив той каза:
Аз не съм вещ в нумерологията, но като се замислих - роден съм на 5-ти, 11-ти, умножено е 55, пък и годините на които ставам са 55, и подбрах тази книга, за да може цифрата да съвпада. Това са само нови и непубликувани неща в нея, стиховете са събирани над 6 години.
Стиховете са в една тоналност, това е меланхоличната, но в самата книжка се съдържат кратки прочити на писатели, които много харесвам.
Но тъгата в тези стихове е светла тъга, както казва Георги Господинов. И е опит да уловиш мига, състоянието...
"Има родство по кръв и родство по избор, знаем го от Гьоте, но има и друго родство, по тъга. Четейки поезията на Антон Баев споделям такова родство, усещам близък този юг на тъгите ни, тяхната меланхолия и биография... Всяко стихотворение тук е раздяла. Но те вса пак са светли, тези Баеви меланхолии..."
Георги Господинов
„Тази стихосбирка е ехо на тъгата, на скръбта от разпада на съвременния свят, казва френската поетеса Никол Бариер, а американският поет Джорд Уолас я определя като„ мрачна медитация за "катастрофата на постоянството“.
Антон Баев притежава такава енергия, че е трудно да си го представим обзет от сплина на поета Бодлер, но тази стихосбирка е ехо на тъгата, на скръбта от разпада на съвременния свят: човешка пустиня и анонимни градове, степени и нюанси на страха, изоставяне на уязвимите същества.
Никол Бариер Франция
За първи път в българската поезия срещаме творчество с такава - бих я нарекъл програмна, съсредоточеност в античното митологично, библейско и историческо наследство...
Светлозар Игов
В тази мощна сбирка, мрачна медитация за "катастрофата на постоянството", българският поет Антон Баев предприема емоционално пътешествие към сърцевината на меланхолията - благодатната меланхолия, за разлика от пробития далак на бунтарството - напомняйки ни, че тъгата е диалектическо допълнение на радостта, а сдвояването на тези противоположности е необходимо за създаването на литература и философия.
Джордж Уолъс, САЩ
Интервюто с Антон Баев е в звуковия файл
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..