„Български народни приказки“ и „Под игото“ на Иван Вазов са най-четените български книги от учениците в Пловдив.
На церемония в библиотека „Иван Вазов“ бяха обявени десетте най-четени книги между 400 български заглавия.
За тях са гласували над 4 хиляди ученици от 34 училища. Инициативата е по повод Деня на народните будители.
Учениците от 1 до 4 клас са определили първо място за „Български народни приказки“, следвани от „Патиланци“ от Ран Босилек и „Мили, бате!..Писма на един дакел". Следват:
4. „Ян Бибиян“ на Елин Пелин
5. „Пет приказки“ на Валери Петров
6 „Ние врабчетата“ на Йордан Радичков
7. „Зайченцето Бяло“ на Леда Милева
8. „Приказки“ на Елин Пелин
9. „Приказки“ на Ран Босилек“
10. „Тошко Африкански“ на Ангел Каралийчев
В по- горните възрастови групи - V-VII и VIII-XII клас - най- много ученици са обявили за най - четена книга "Под игото" от Иван Вазов.
Във възрастовата група до VII клас класацията от второто място нататък е следната:
2. „Ян Бибиян“ на Елин Пелин
3. „Патиланци“, Ран Босилек
4. „Бай Ганьо“ Алеко Константинов
5. Български народни приказки
6. „Хитър Петър“ Сава Попов
7. „Немили-недраги“, Иван Вазов
8. „До Чикаго и назад“, Алеко Константинов
9. „Измамен“ Станислав Койчев – Стан
10. „Невидим“, Станислав Койчев – Стан
Във възрастовата група до XII клас класацията продължава така:
2. „Бай Ганьо“ Алеко Константинов
3. „Немили-недраги“, Иван Вазов
4. „Тютюн“, Димитър Димов
5. „Стихотворения“, Христо Ботев
6. „До Чикаго и назад“, Алеко Константинов
7. „Железният светилник“, Димитър Талев
8. „Крадецът на праскови“, Емилиян Станев
9. „За кого се сещаш, когато се сещаш за някого“, Константин Трендафилов
10. „Затвори сърце“, Константин Трендафилов
11. „Разкази“, Йордан Йовков.
В кампанията участваха общо 4697 деца и младежи от 34 училища и 10 читалища. Те имаха възможност да гласуват както електронно, така и на хартиени бланки, които пускаха в специални урни в училищните и читалищните библиотеки.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..