Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на горивата бяха или завишени, или сега са занижени

Представители на големите вериги бензиностанции и на Петролната и газова асоциация се срещнаха с вицепремиера Томислав Дончев, за да обсъдят мерки за намаляване на цените на горивата у нас. Конкретни предложения не бяха съобщени, но от Петролната и газова асоциация заявиха, че падналата цена на суровия петрол на международните пазари е причина и за поевтиняването на горивата и у нас. 

Дискутирана е и идеята на финансовия министър в касовата бележка да бъдат посочени акцизът, ДДС-то и търговската надценка за съответното гориво.

Според енергийния експерт Васко Начев хората не се интересуват от това какво влиза в цената на дребно на горивата, а за колко пари колко гориво на бензиностанцията ще заредят. Повечето търговци на дребно работят с ниски печалби между 4 и 6 процента, това няма да впечатли хората. Фокусът трябва да е в по- различна посока – какви са цените на едро.

Експертът смята, че започналата от КЗК проверка на пазара на горива няма да промени нищо, защото и с просто око се вижда, че има различни цени на бензиностанциите.

Васко Начев смята, че най- важното на пазара на горива у нас е да няма господстващо положение.

КЗК трябва да провери това. Има много странности. За два дни цените у нас паднаха с 20 стотинки, а на международните пазари с 4 долара. Или цените са били изкуствено завишени, или вследствие на протестите цените са свалени под себестойност. Едно от двете неща е вярното. Да се говори, че цените следват цената на суровия пазар  е абсолютно несериозно. Чрез промени в законите може да бъде свален този модел. Надявам се този път да бъде направено нещо и въпросът да бъде решен кардинално. Ако правилата на играта не се променят, трайни ефекти върху пазара на горива няма да има.

Според него държавата чрез законодателна инициатива може да определя посоката на развитие на пазара на горива.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30