Семейната медицина е предизвикателство, което си заслужава, категоричен е доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
По думите му въпреки, положителните ефекти върху човешкото здраве от напредъка на медицината през 21 век заобикалящата ни среда в съвременното общество също поражда нови заплахи за човешкото здраве, които не зависят от възрастта. Необходимо е семейните лекари да се справят с всичко това, което не е лесна задача и превръща общата практика/семейната медицина в истинско предизвикателство... но предизвикателство, което си заслужава!
Според доц. Киров в нашата страна самата система на здравеопазване превръща в предизвикателство работата на личните лекари.
Не вингаи това, което виждаме е това, което е всъщност, казва семейният лекар в коментар за предстоящите промени в основните здравни закони. От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари ги определят като вредни за системата и в становище подчертават, че не бива да се правят.
Не може през преходни и заключителни разпоредби, първо като правило на един закон, който важи за една година, защото закона за бюджета на НЗОК важи за една година, да правиш промени в още 16 основни закони - като закона за здравето, за здравното осигуряване и др., които обаче промени, правейки ги сега - остават да действат и занапред. Да не говорим, че тези промени по никакъв начин няма да доведат до по-добра работа на системата, напротив концентрират власт в една мега комисия - Комисия за медицински надзор, която ще коли и беси, подчерта доц. Киров.
Когато имаш концентрация на власт, абсолютна - раздаване на лицензи, ще ти казват кое да правиш, как да го правиш-да не влизам в детайли. Те ще ни учат и на медицина едва ли не! Това са предпоставки за корупция, за злоупотреба с власт и за - как да кажа... друга дума осен репресия не ми идва на ума, допълни още лекарят.
Доц. Киров коментира готвените промени в здравеопазването пред участниците в IV Юбилеен Конгрес на Асоциацията на лекарите по обща/семейна медицина от Югоизточна Европа, който се провежда в Пловдив.
Във форума участват над 1300 семейни лекари, от 13 страни, всички балканските страни, Великобритания и Израел. Сред темите на форума са са добри практики и дилеми в работата на семейните лекари,първичната медицинска помощ в обществото на 21-ви век, лекарско здраве и много други.
В последния ден от конгреса в неделя ще бъде връчен приза „Семеен лекар на годината“
Интервю с доц. Любомир Киров може да чуете в прикачения звуков файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..