Елена Найденова, главен еколог в община Пловдив, разясни подробности за програмата , която стимулира финансово ограничаването на отоплението с твърдо гориво.
По думите й 20 хиляди домакинства в Пловдив използват твърдо гориво за отопление. Данните са от националната статистика, но предстои ново проучване, което точно ще определи броя на домакинствата.
Тя припомни, че предстои изготвяне и на нов проект, в който има заложено финансиране за това проучване.
Община Пловдив защити проекта, които беше свързан с разработване на програма за качеството на атмосферния въздух, в който един от замърсителите беше компонента ФПЧ. Без тази програма, структурата и визията, и детайлите й нямаше да бъдем включени в предстоящото директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от страна на управляващия орган на ОП" Околна среда". Това, което предстои е изготвяне на ново проекто предложение. Просто община Пловдив бе селектирана сред останалите 25 общини с нарушено качество на атмосферния въздух по определени критерии и е избрана като допустим бенифициент на директно предоставяне на финансова помощ, обясни Найденова.
Тя допълни, че за първи път пловдивчани пряко ще могат да се възползват от европейската финансова солидарност.
Предстоят няколко етапа, които включват проучване на нагласите на населението, разяснителна кампания за да се обясни на хората как всичко ще се случи на по-късен етап. Предстои и разработване на визия за подхода за подмяна на отоплителните устройства
Тепърва ще става ясно как ще се осъществи подмяната на съоръженията. Вида и начина ще станат ясни след като бъде направено проучването. Гражданите ще стават собственици на уредите. Те ще получават уреди, не пари. Приоритет ще имат сградите, които са санирани. Гражданите сами ще подават документи за кандидатстване и включване в програмата, допълни екологът.
Идеята е пловдивски домакинства, които в момента се отопляват с дърва и въглища, да могат да заменят старите печки с нови, които горят пелети, или с климатици. В зависимост от района по местоживеене пловдивчани имат избор да предпочетат включване към ТЕЦ или газопреносната мрежа.
Интервю с Елена Найденова може да чуете в прикачения звуков файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..