България затвърждава имиджа си на една от най-търсените дестинации за зимен туризъм. Това заяви заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева на среща в Чепеларе за готовността на общините Смолян и Чепеларе за предстоящия зимен сезон. Заместник-министър Георгиева прогнозира очакван ръст на туристи през този ски сезон от поне 5 процента, след като зима 2017-18 е най-успешната по брой посещения на чуждестранни туристи от влизането на страната ни в ЕС.
Над 1.6 милиона чуждестранни туристи са посетили България през периода от декември 2017 до март 2018, което е ръст от 12 на сто. Ранните записвани за зимните ни курорти показват търсене от пазари като Ирландия, Гърция, Сърбия, Румъния, Израел, Македония.
Близо 8 милиона са чуждестранните туристически посещения в страната през периода от януари до септември, отчитайки ръст от 5.5 на сто.
Очаква засилен интерес към Пампорово и Чепеларе от български посетители, които са 65 процента от клиентите в курорта.
На срещата бе дискутиран въпросът с недостига на квалифицирани кадри в туризма. Заместник-министърът запозна местните хотелиери и представители на туристически бизнес с възможностите на пилотен проект и подписано споразумение за квалификация и преквалификация на кадрите в туризма. Проектът предвижда регистрирани безработни да бъдат обучавани в Българо-германските центрове в Смолян и Царево. При този проект ще бъде важна активността на работодателите, техните заявки за нуждата от кадри ще бъдат получавани в Агенцията по заетостта.
Общините Смолян и Чепеларе заявиха на срещата готовност за зимното снегопочистване през предстоящия туристически сезон.
Луксозна домашна наркооранжерия разкриха в близкото село Церово пазарджишките криминалисти. Акцията е в резултат на данни от информатор и под надзора на Окръжната прокуратура. След наблюдение на обекта и наличието на достатъчно доказателства, полицаите претърсили къща в селото, обитавана от 48-годишен софиянец. Вътре е открита оборудвана..
Ремонтът на Концертна зала в Пловдив се съгласува под пряк надзор на Министерството на културата. Имам разговори и срещи с министъра на културата Мариан Бачев, каза кметът Костадин Димитров, попитан докъде са стигнали дейностите по пълното реновиране на залата. В най-скоро време община Пловдив очаква решение на МК как да се процедира..
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ще провери напредъка на строителните работи по железопътния участък Елин Пелин – Септември. Инспекцията ще стартира на 4 март от новоизграждащия се жп тунел в района на Вакарел. След това вицепремиерът ще продължи проверката на всички 4 участъка на жп линията от Елин..
В представителната зала на Община Смолян ще бъде връчена Националната литературна награда „Николай Хайтов“. Литературният приз се присъжда през две години от Община Смолян и Съюза на българските писатели. Тази година журито определи двама лауреати - Николай Табаков със сборника му с разкази и Васил Венински със "Змейова напаст". В конкурсната..
Община Асеновград се включва в кампанията на МОН срещу употребата на наркотици. По този повод, днес в читалище "Родолюбие" в града ще се проведе среща-дискусия с ученици от асеновградски гимназии. Гости ще бъдат актьорите Александър Сано и Луиза Григорова, зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова и началникът на районния..