Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на политическа воля спира електронното гласуване

Защото тези, които дирижират изборите, вече няма да могат да го правят

| обновено на 26.11.18 в 16:25

Забавяне въвеждането на електронно гласуване у нас е факт, след като в парламента бе решо отлагането му.  

Един от най-разпространяванети страхове е, че вотът може да се „хакне“. 


Така ли е наистина, коментира експертът  по електронно управление Иво Мирчев.   Според него обаче, по-скоро се касае за умишлено бездействие на институциите и липса на политическа воля.  

Относно страховете за „пробив“ – няма нищо общо да се „хакне“ примерно сайт и системата за електронно гласуване. Нейната архитектура и технология са съвсем различни, обяснява експертът. 

Бави се също и въвеждането на електронно гласуване с чип, а тази идентификация би могла да улесни неимоверно гласуването, посочи той. 

Що се отнася до противниците на тази иновация, може да се каже, че конвенционалния изборен процес у нас е толкова дискредитиран, че критиката към  електронното гласуване е неуместна, смята Иво Мирчев.

От друга страна, България е уникална по броя население, над 2 милиона души, които живеят извън границите на страната. Тези хора са  най-ощетени от липсата на електронно гласуване, защото понякога се налага да изминат стотици километри, за да осъществят физически вот, посочва експертът.  

Логично тогава е питането, защо  се бави въвеждането на електронно гласуване у нас? 

Защото хората, които дирижират изборния процес, няма да могат да го правят.  

Това е основната причина за огромната съпротива срещу него, заяви експертът по електронно управление Иво Мирчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Холдинг КЦМ 2000 с поздрав към децата за първия учебен ден

Детски празник „Училище, здравей!“ организира з а децата на фамилия  ХОЛДИНГ КЦМ 2000  , както и  за деца –сираци от три центъра за настаняване от семеен тип – Детска къща, „Майка Тереза“, „Олга Скобелева“. Празникът откри главният изпълнителен директор инж. Румен Цонев с пожелание към децата да бъдат живи и здрави, да имат една..

публикувано на 15.09.24 в 14:29

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44