Регионалният исторически музей, Природно-научният музей и Държавната художествена галерия – Пловдив ще получат финансиране по проекта на Министерството на културата „Музеят като образователна среда“.
Финансирането за трите институции е близо 40 000 лева. С тези средства до края на учебната година през юли 2019 те ще разработят програми и материали, подходящи за учениците от съответните класове.
Проектът на Историческия музей „Музей- учител- ученик“ е на стойност 16 хиляди лева, наполовина собствено и държавно финансиране. Директорът Стефан Шивачев обясни, че с тези средства ще се обогатят образователните програми на музея, като амбицията е те да се ползват не само тази, но и в следващи учебни години.
Държавната художествена галерия насочва рабатата си към децата, за да възпита у тях разбиране към към изобразителното изкуство, казва директорът Красимир Линков. Проектът с име „Пътешествие в галерията“ е на стойност малко над 7 000 лева, като от тях около 5000 лева са по проекта на културното министерство.
Природонаучният музей ще реализира проект на стойност 16 500 лева от поискани 23 000 лева. Конкурсната комисия, обаче, е намалила сумата за създаване на интерактивна маса с информация за защитените природни зони в страната, тъй като я смята за неприсъща към основната тема.
С полученото финансиране музеят планира да разработи музеен гид на хартиен и на електронен носител, забавни работни листове за възраст от 4 до 12 години, ще си издаде ръковоство за създаване и поддръжка на сладководен аквариум. За учениците с изявен интерес ще работи и кръжок по биология.
Финансиране по програмата за проекта си "Млад археолог - виртуална реалност" получава и Археологическият музей в Хисар.Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..