Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два пловдивски музея и ДХГ стават класни стаи

Регионалният исторически  музей, Природно-научният музей и Държавната художествена галерия – Пловдив  ще получат финансиране по проекта на Министерството на културата „Музеят като образователна среда“.

Финансирането за трите институции е близо 40 000 лева. С тези средства до края на учебната година през юли 2019 те ще разработят програми и  материали, подходящи за учениците от съответните класове.

Проектът на Историческия музей „Музей- учител- ученик“ е на стойност 16 хиляди лева, наполовина собствено и държавно финансиране. Директорът  Стефан Шивачев обясни, че с тези средства ще се обогатят образователните програми на музея, като амбицията е те да се ползват не само тази, но и в следващи учебни години.

Държавната художествена галерия насочва рабатата си към децата, за да възпита у тях разбиране към към изобразителното изкуство, казва директорът Красимир Линков.  Проектът с име „Пътешествие в галерията“ е на стойност малко над 7 000 лева, като от тях около 5000 лева са по проекта на културното министерство.

Природонаучният музей ще реализира проект на стойност 16 500 лева от поискани 23 000 лева. Конкурсната комисия, обаче, е намалила сумата за създаване на интерактивна маса с информация за защитените природни зони в страната, тъй като я смята за неприсъща към основната тема. 

С полученото финансиране музеят планира да разработи  музеен гид на хартиен и  на електронен носител, забавни работни листове за възраст от 4 до 12 години, ще си издаде ръковоство за създаване и поддръжка на сладководен аквариум. За учениците с изявен интерес ще работи и кръжок по биология.

Финансиране по програмата за проекта си "Млад археолог - виртуална реалност" получава и Археологическият музей в Хисар.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат..

публикувано на 15.07.24 в 11:04

"Покажи ми Луната" и "Ексорсизмът" в кино "Орфей"

Две прожекции включва днешната програма от фестивала "Филмови нощи във Филипополис". В Лятно кино "Орфей" от 21.10 ч. ще бъде показана лентата "Покажи ми Луната" . Тя представя вълнуващо пътешествие на фона на историческото кацане на НАСА на Луната с мисията на „Аполо 11“. С участието на колоритното дуо Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм..

публикувано на 13.07.24 в 09:24

Христо Нанев за новата си книга в "Срещи" тази събота

Какво е Атлантида, загадка, реалност...  Защо повече от 2000 години я търсят? Какви са били аталантите?  Разказва Христо Нанев, чиято втора книга за Атлантида скоро ще е на книжния пазар.  Бъдете с радио Пловдив и предаването "Срещи" в събота, след новините в 9 часа.

обновено на 13.07.24 в 08:13

"Централна емисия" - новата стихосбирка на Йорданка Белева

„Централна емисия“ се казва новата стихосбирка на Йорданка Белева , с която авторката отново се завръща към поезията.  Изданието е с печата на „Жанет 45“, а художественото оформление е на Иво Рафаилов. Според поета Йордан Велчев това е една книга, в която смъртта и отсъствията не отнемат, а добавят в живота ни.

публикувано на 12.07.24 в 08:31

Премиера на "Ромео и Жулиета" на Античния театър

Премиера на балета „ Ромео и Жулиета “ от Прокофиев представят Балетът и Оркестърът на Опера Пловдив  в програмата на OPERA OPEN на Античния театър в Пловдив. Постановката е на изтъкнатия световен хореограф  Валентина Турку – ръководител на Балета на театър Марибор, Словения. Тя е автор на хореографията на над 130 балета, оперни и..

публикувано на 12.07.24 в 07:27