Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей представи ювелирен "Календар - 2019"

| обновено на 03.12.18 в 13:06

В навечерието на 2019 година, Регионалният исторически музей – Пловдив представи  луксозния стенен календар за новата година. Цветното издание е озаглавено „Пловдив в културната история на България”. 

То представя единство на текст и образи, станали символи от миналото на вечния град Пловдив – културна столица на Европа за 2019 година. 


Направихме един календар на тема „Пловдив – в културната история на България“, тоест – да потърсим тези аргументи, които са довели до утвърждаване на града още през 19 век като културна столица на страната, обясни Стефан Шивачев.


Календарът е с размери 49 x 66 сантиметра, обемът му е 13 листа. Календарът започва с картината на Цанко Лавренов „Старинен Пловдив“, която се е превърнала в една от емблемите на града.

Страниците на изданието разказват как в средата на ХIХ век Пловдив се издига като водещ духовен център на българските земи. През този период жилищните сгради на богатите фамилии бележат архитектурния апотеоз на българската възрожденска култура, а преизградените с техни средства църкви са дело на най-добрите майстори строители, зографи и дърворезбари, разказа Стефан Шивачев. 


Създаденото през 1850 г. Епархийско училище прераства в първата гимназия и подготвя учители за Мизия, Тракия и Македония и бъдещия духовен елит на България. След Освобождението в Пловдив се създават първите български културни институти – Народната библиотека и музей, професионалният театър. В изобразителното изкуство и музиката се зараждат и развиват самобитни школи с национално значение. 


Реставрацията на Стария град и наситеният с национални културни събития календар превръщат през ХХ век Пловдив в място с неподражаема духовна атмосфера. Именно това са историческите аргументи за избора на Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 г.


Достъпната цена, качеството и историческите факти превръщат календара в прекрасен коледен или новогодишен подарък за всички пловдивчани и приятели на града под тепетата.


Тиражът на календара е 700 броя като се продава в сградата на Историческия музей, а също и в туристическите информационни центрове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Красимир Димовски представя "Тезеят в своя лабиринт"

Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café.  Романът  излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за любовта и..

публикувано на 27.11.24 в 06:46

Ваня Итинова с изложба в галерия "Аспект"

Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..

публикувано на 27.11.24 в 06:41

Адела Пеева със специален "Златен ритон"

Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..

публикувано на 26.11.24 в 11:04

„Послание за небесност“ на Росен Кръстев във „Възраждане“

Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..

публикувано на 26.11.24 в 06:22

Спомени на Генерала в Клуб "Неделя"

„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя".  Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров.  В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..

публикувано на 25.11.24 в 16:45