С Офицерски бал тази вечер ще бъде отбелязана 110-ата годишнина от откриването на Военния клуб в Пловдив.
Военнослужещите са преминали специална подготовка, за да уловят валсовата стъпка. Участие в програмата ще вземат представителният духов оркестър на ВВС, Представителният ансамбъл на Въоръжените сили със специалното участие на Маргарита Хранова и състави от Военен клуб – Пловдив. На тържеството ще присъстват представители на Министерството на отбраната.
В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив директорът на Регионалния исторически музей Стефан Шивачев припомни историята на уникалната за времето си в града сграда на Военния клуб.Още в края на 19-ти век, имайки предвид мястото на Българската армия в обществения живот, в Пловдив се заговаря за построяването на Военен клуб. Първоначално той е построен на Сахат тепе, но сградата бързо се изчерпва. В края на 19-ти век общинският съвет предоставя настоящия терен за Военен клуб.
Строителството започва през 1907 година по проект на арх. Никола Лазаров, който е много известен. Тогава около днешния площад има една градина, останала от Първото изложение, сгради няма, има само една дървена постройка, използвана за театрални представления на мястото на Централна поща. Строителството продължава до есента на 1908-ма година.
Предпримиерата на Военния клуб е на 24 ти септември 1908 година, само два дни след обявената Независимост на България. Първата спирка на цар Фердинанд е Пловдив, защото той е столица на Източна Румелия. Има архивна снимка от онзи момент, от всенародното тържество в този момент. Макар и не напълно завършена в сградата се провежда приема, който пловдивският общински съвет дава в чест на владетеля.
При посрещането на 1909-та година се провежда първият офицерски бал, който се превръща в общоградски. Тогава освен офицерите от пловдивския гарнизон присъстват и военни от други поделения, градската управа, цялото пловдивско общество.
В този период Военният клуб е единствената стабилна, нова сграда и се превръща в емблемите на Пловдив. Външният вид на сградата е бил изключителен. Геният на арх. Лазаров ражда изключително внушителна сграда с куполи на покрива.
Съдбата й после е трагична. През 1927-ма година сградата се подпалва при случаен пожар. Почти цялата покривна конструкция изгаря. Но много бързо с обединените усилия на пловдивски архитекти покривът е възстановен, но в по- скромен вид. Идва обаче земетресението през 1928-ма година, когато сградата рухва и по- късно е възстановена във вида, в който е познаваме.
Целта на Инициативния комитет е да възстановим първоначалния вид на Военния клуб, както и позицията му в обществения живот на града.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..