Изложба „Сакрални преплитания“ на Антония Дуенде ще се открие в галерия „Резонанс“. С техниката на фротажа върху китайска хартия тя представя културно-исторически паметници от Европа, Азия и Латинска Америка, като поставя писмените знаци на глаголицата и кирилицата, както и символния свят на богомили и траки в глобален контекст чрез собствен художествен език.
Антония Деунде завършва специалност „Живопис” в ВИИИ „Н.Павлович” в София през 1984 година. Специализира „Изкуство в контекст” във висшия институт по изкуствата в Берлин от 1990 до 1995 г. със стипендия на фондация „Хайнрих Бьол”. От 2010 година е член на фондация Taylor, Париж.
Била е хоноруван преподавател в Университета по изкуства – Берлин, доцент по изобразително изкуство в образователната система Фолксхохшуле в Берлин, както и ръководител на уъркшопи по изобразително изкуство в Германия, Франция, Тайланд, Полша, Испания, Беларус, България и Индия.
Живее и работи в Берлин като художник на свободна практика.Реализирала е многобройни самостоятелни изложби в България, Германия, Франция, Италия, Испания, Словакия, Македония, Полша, Унгария, Хърватия, Австрия, Индия, Перу и САЩ. Член на Дружеството на Пловдивските художници от 2016 г.
САКРАЛНИ ПРЕПЛИТАНИЯ
Тъй-като темата за славянските азбуки е предмет на моите художествени търсения още от 90-те години на миналия век, първите работи в които започнах да използвам техниката на фротажа през 2005 г. бяха на базата на т.н. Башчанска плоча - един от първите каменни паметници с текст на глаголица (Хърватска, около 1100г.), копие от която се съхранява в държавната библиотека в Берлин. Този цикъл бе под наслов Глаголически следи.
В последствие имах възможността да разширя изказния си „речник”, включвайки в композициите фротажи от паметници и от територията на други балкански страни – от Дискоса от Фестос на о-в Крит (Гърция), от богомилски паметници - т.н. Стечки на територията на Босна, от различни каменни надписи на глаголица от територията на Хърватска, от тракийски амулет от светилището в Кокино (Република Македония), както и от тракийски паметници и старобългарска епиграфика (на глаголица и на кирилица) на територията на България. Така цикълът бе продължен под надслов Балкански следи.
През последните години се засили интересът ми към символните и знакови послания и на други култури – в матриархалните лабиринти от Малта, въплъщаващи сакрална хореография и тяхното функционално родство с петроглифите от Наска (Перу), както и в изнедадващтото визуално сходство между глаголицата и писмото Брахми (предшествестник на над 100 индийски писмености), на което са издълбани прословутите Едиктити на цар Ашока (Индия) през 3. век пр.н.е.
Така на базата на фротажи, снети върху китайска хартия от културно-исторически паметници от Европа, Азия и Латинска Америка изкристализира актуалният живописен цикъл Сакрални преплитания.
В изложбата е включена и творбата "Портрет на Пловдив", в която са изобразени знакови художници на града, както и археологически паметници.
Интервюто с Антония Дуенде е в звуковия файл.Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее „Филмова музика“, а на 18-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..
Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..
Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев. Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...
В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.