Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата да се самосезира за хаоса с е-винетките!

Институциите в България не бяха готови за въвеждането на електронните винетки, самата система не беше готова. Трябваше да има тестов период и от 1 януари 2019 г. всичко да заработи, както трябва, заяви пред Радио Пловдив Настимир Ананиев, учредител на Института по пътна безопасност и бивш председател на транспортната комисия в 43-то Народно събрание.

Според него е наложително да се поеме и наказателна отговорност за гафа. Тримата уволнени не са достатъчни, защото бюджетът и съответно държавата губи пари, подчерта Ананиев. 

По думите му АПИ не дава точна информация и сега никой в държавата не знае какво точно се случва. Агенцията трябваше по служебен път да си изиска информация колко винетки са все още валидни, колко са преобразувани и колко остават, защото сега се създава огромен хаос, коментира Настимир Ананиев. 

Фалстартът на е-винетките е много лош сигнал за електронното управление в България, така се руши доверието в него, подчерта той, но не се ангажира с прогноза дали нарочно се прави или от незнание.

Има подценяване на проблема от институциите, които не са готови за такава сериозна промяна, бе категоричен още Настимир Ананиев. Сега до края на месеца през България минава много сериозен трафик, който ние буквално "изпускаме" заради е-винетките. Така се губят сериозни пари - по мои изчисления между 5 и 10 млн. лв. само този месец. Затова прокуратурата трябва да се самосезира, заяви експертът.

Според Ананиев не се очакват министерски оставки, защото оставки се дават, само когато ги поиска премиерът, но не и като лична отговорност

Цялото интервю с Настимир Ананиев е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54