Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болница "Св. Мина" отново на протест за заплати

Медици от общинската болница „Св. Мина“ протестираха пред община Пловдив
Снимка: Радио Пловдив


Медици от общинската болница „Св. Мина“ протестираха пред община Пловдив заради  ниските заплати на медицинските специалисти и липса на средства за увеличението им. В момента основната заплата на сестрите е под 600 лева, а те настояват за 700 лева. 

Над 30 медицински сестри са вече с предизвестия за  напускане, лекари също подават оставки. Ако до 7 февруари проблемът не бъде решен, има реален риск хирургичното и кардиологичното отделение на болницата да спрат рабата, коментира завеждащият на кардиологията д-р Цветан Деведжиев.

От ръководството на болницата заявиха, че не могат да осигурят увеличението поради наложените лимити от Здравната каса и лошото финансово състояние на здравното заведение. 

Протестиращите искат община Пловдив да им съдейства за преговори със здравната институция и за предоговаряне на лимитите. Те бяха приети от секретаря на община Пловдив Ангелина Топчиева, която ги увери, че в понеделник на тристранен съвет ще бъдат обсъдени проблемите на болницата  и ще се търси решение. 

По думите ѝ обаче, Община Пловдив не може да осигури средства за заплатите на персонала и припомни, че през последните години на болницата от бюджета са отпуснати над 5 милиона лева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С "огнено сърце" украинците в Пловдив почетоха Родината

Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна.  За тях и семействата им  24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си.  Споделят, че руската военна..

публикувано на 24.02.25 в 19:25

Трима леко пострадали на пътя Пещера - Батак

Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата.  По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..

публикувано на 24.02.25 в 17:33

Пловдивската полиция иззе при спецакция дрога и флакони с райски газ

Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив.  В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..

публикувано на 24.02.25 в 16:53

Почистват канал „Паша арк“ в Пазарджик

Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик.  Срещата е организирана..

публикувано на 24.02.25 в 15:46

ДСБ внася в НС декларация срещу агресията на "Възраждане"

ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..

публикувано на 24.02.25 в 14:36