Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходим е ясен и прозрачен Кодекс на труда

Дебатът за промените в Кодекса на труда е необходим и навременен и трябва да започне. Самото ни трудово законодателство е много, много старо. Ние нищо не променяме,  по-скоро дръпваме, надграждаме и в момента законите ни в тази насока са като кооперациите ни – грозни и закърпени.  Сега имаме нещо, което прилича на някакви правила и Закон, но не е съвременно, заяви управителят на „Хелиос - Метал Център“ ООД Кирил Василев .

По думите му, разликата в пазара на труда при нас и в Европа е показателна.

Нещата при нас не са подредени. Няма възможност хората да знаят какво точно ще правят и какво точно ще получават.

 Сега продължаваме да прилагаме едни стари постулати като „прослужено време“, коефициенти, но защо? Нали човек полага труд, за да получи едни пари от работодателя? Дали има опит 15 години и е дремал на някако бюро или е дошъл преди 5 години и е много активен и допринася за развитието на компанията и собственикът иска да му плаща повече, трябва ли да плаща „някакъв коефициент“ на онзи, който 15 години е дремал на бюрото си?Това трябва да се осъвремени, да се направи по нов начин.

Хората искат да получават съвременни заплати с ясни правила и по ясен начин държавата да си взема това, което е необходимо, за да се развива икономиката.

Аз съм обикновен предприемач – индустриалец, но виждам, че има несъответствия между правилата и реалността. Проблемът не е само в работодателите.

Сега казват непрекъснато „тези чорбаджии екплоатират“. Нека да бъдем наясно. Ако хората са тормозени, те си тръгват. България е толкова малка, че когато на човек не му харесва труда и някой го експлоатира, отива в друг град – Плевен, Търново, Левски, Пловдив.  В Пловдив всички фабрики търсят хора. Но хората трябва да разберат, че е необходимо и да се учат. Когато се учиш, ти имаш нови умения и получаваш повече.

Не съм против проверките на фирмите за спазването на правилата. Те са форма за натиск или – за вкарване в правилното русло. Но  когато се правят по  закон, който е допълван, допълван и някои от допълненията са в противоречие с предишните и тогава винаги има начин да накараш някоя компания да стане послушна. 

Що се отнася до увеличаването на работните часове за извънреден труд, това не е само в полза на работодателите, но и в полза на работещите. Никой не може да накара някого насила да положи труд, ако той не иска. И ако смятат, че експлоататорите тормозят нещастните наети хора, това не е така. В момента ощетени са и работодателите, защото, ако те създават индустрия, вложили са вече нещо, а няма квалифицирани хора, няма хора на пазара, които да вземеш, нямаш и конкуренция, тогава взимаш всичко. Кой страда? Този, който е създал производство, направил е инвестиция, а няма хора на машините, на линиите и на бюрата.

Трябва да бъдат направени такива промени в Кодекса на труда, че той да бъде  прозрачен, възможен  и лесен за работа, така че хората и от двете страни – работодателите и хората, които продават труда си, да знаят какво точно правят и какво точно получават.

Цялото интервю – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04