Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходим е ясен и прозрачен Кодекс на труда

Дебатът за промените в Кодекса на труда е необходим и навременен и трябва да започне. Самото ни трудово законодателство е много, много старо. Ние нищо не променяме,  по-скоро дръпваме, надграждаме и в момента законите ни в тази насока са като кооперациите ни – грозни и закърпени.  Сега имаме нещо, което прилича на някакви правила и Закон, но не е съвременно, заяви управителят на „Хелиос - Метал Център“ ООД Кирил Василев .

По думите му, разликата в пазара на труда при нас и в Европа е показателна.

Нещата при нас не са подредени. Няма възможност хората да знаят какво точно ще правят и какво точно ще получават.

 Сега продължаваме да прилагаме едни стари постулати като „прослужено време“, коефициенти, но защо? Нали човек полага труд, за да получи едни пари от работодателя? Дали има опит 15 години и е дремал на някако бюро или е дошъл преди 5 години и е много активен и допринася за развитието на компанията и собственикът иска да му плаща повече, трябва ли да плаща „някакъв коефициент“ на онзи, който 15 години е дремал на бюрото си?Това трябва да се осъвремени, да се направи по нов начин.

Хората искат да получават съвременни заплати с ясни правила и по ясен начин държавата да си взема това, което е необходимо, за да се развива икономиката.

Аз съм обикновен предприемач – индустриалец, но виждам, че има несъответствия между правилата и реалността. Проблемът не е само в работодателите.

Сега казват непрекъснато „тези чорбаджии екплоатират“. Нека да бъдем наясно. Ако хората са тормозени, те си тръгват. България е толкова малка, че когато на човек не му харесва труда и някой го експлоатира, отива в друг град – Плевен, Търново, Левски, Пловдив.  В Пловдив всички фабрики търсят хора. Но хората трябва да разберат, че е необходимо и да се учат. Когато се учиш, ти имаш нови умения и получаваш повече.

Не съм против проверките на фирмите за спазването на правилата. Те са форма за натиск или – за вкарване в правилното русло. Но  когато се правят по  закон, който е допълван, допълван и някои от допълненията са в противоречие с предишните и тогава винаги има начин да накараш някоя компания да стане послушна. 

Що се отнася до увеличаването на работните часове за извънреден труд, това не е само в полза на работодателите, но и в полза на работещите. Никой не може да накара някого насила да положи труд, ако той не иска. И ако смятат, че експлоататорите тормозят нещастните наети хора, това не е така. В момента ощетени са и работодателите, защото, ако те създават индустрия, вложили са вече нещо, а няма квалифицирани хора, няма хора на пазара, които да вземеш, нямаш и конкуренция, тогава взимаш всичко. Кой страда? Този, който е създал производство, направил е инвестиция, а няма хора на машините, на линиите и на бюрата.

Трябва да бъдат направени такива промени в Кодекса на труда, че той да бъде  прозрачен, възможен  и лесен за работа, така че хората и от двете страни – работодателите и хората, които продават труда си, да знаят какво точно правят и какво точно получават.

Цялото интервю – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ерол Садъков е перфектният заместник-кмет по транспорта

Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..

публикувано на 18.11.24 в 16:10

Ще се случи ли "дигиталното междучасие" в училищата?

Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..

публикувано на 18.11.24 в 15:19

Храната е акцентът в Седмицата на предприемачеството

От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството.  В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности.  В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..

публикувано на 18.11.24 в 13:01
проф. Румяна Коларова

ГЕРБ и ПП-ДБ си мерят ината и искат да зададат тона

Преговорна среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ все още няма, тъй като и двете партии си мерят ината и се опитват да задават тона, да омаловажават  активността на другата партия. Това коментира политолога Румяна Коларова. Тя добави, че това е неприятно за гледане, както и че е контрапродуктивно що се отнася до резултатността. Коментира още, че..

публикувано на 18.11.24 в 11:01

Липсата на раков регистър е основен проблем

Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да  им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората,..

публикувано на 18.11.24 в 10:09