Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава сагата с ТЕЛК и майките на деца с увреждания

Хора с увреждания и родители на деца с увреждания изразиха недоволството си от новата Наредба за медицинската експертиза, която е в сила от август 2018-а. В същото време здравното министерство отчете промените за изминалите шест месеца. Министър Кирил Ананиев се срещна с майки на деца с увреждания от инициативата "Системата ни убива". 

Това се случва седмица след проведената среща на  майките с премиера Бойко Борисов и обещанието на Ананиев да обяви публично установените, след сигнали за множество нередности,  нарушения в системата на ТЕЛК, както и мерките за решаването им.

Без консенсус завърши срещата между здравния министър Кирил Ананиев  майките на  деца с увреждания от "Ситемата ни убива" и представители на Съвета за интеграция на хората с увреждания.  Това съобщи председателят на Асоциация на родители на деца с епилепсия и член на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерския съвет Веска Събева.  Следващата седмица ще има нова такава среща, но детайлите за нея се уточняват.

Йорданка Петкова от Пловдив страда от наследствен ангиодем и се сблъсква с новите правила, които я ощетяват и карат да обжалва взетото от ТЕЛК решение. По думите й новата наредба е подигравка с хората, тъй като много хора оствата без инвалидни пенсии.  София Петрова е майка на две деца с очно генетично заболяване, което прогресира. За  едно и също заболяване децата полчават различни проценти инвалидност от ТЕЛК. Освен това и съпругът и́ има заболяване на очите. Историите на двете жени и техните семейства можете да чуете в прикачените файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Пловдив в Световния ден на любителите на книгата

9 август е денят, в който  отбелязваме Световния ден на любителите на книгата. Всяка година на тази дата чрез различни инициативи множество държави по света насърчават любовта към четенето.  Пловдив е един от най-четящите градове в България. Неслучайно в продължение на почти цял месец  всяка година в града се провежда..

публикувано на 09.08.24 в 09:35

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център. До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко..

публикувано на 08.08.24 в 09:08