Общинският съвет на Неделино се събира в 15 часа на извънредно заседание, заради напрежение, свързано със запори на частен съдебен изпълнител, наложени на близо 300 жители на родопския град.
След спечелено от фирмата изпълнително дело срещу общината, частен съдебен изпълнител е разпратил писма до над 280 неделинци за дължими от тях такси и данъци към местната хазна като ги призовава вместо на общината, да се разплащат с него.
Жителите на Неделино, получили такива писма, изпаднали в шок, тъй като посочената сума за запора е за няколко стотин хиляди лева, съобщи кметът Боян Кехайов. Той посочи, че общината наема юристи за решаването на казуса и най – вероятно ще обжалва пред Смолянския окръжен съд решението за налагане на запора.
След сесията, на която присъстваха много граждани, кметът Кехайов коментира пред Радио Пловдив:
Хората питаха защо чак сега се предприемат подобни действия, защо трябва да плащат на частен съдебен изпълнител. Въпросът е дали това е законно. Ние сме провели разговори с адвокати и сме предприели процедура за обжалване. Нашето искане е ние да събираме данъците и да ги превеждаме по сметките на частния съдебен изпълнител. Ние искаме гражданите да не бъдат потърпевши. Преведени по банков път парите не се отразяват в системата на администрацията на общината и така се затрудняват хората. Над 7 милиона дължи община Неделина към доставчици и сме изпратили писмо до министерство на финансите с искане за финансова помощ. С другите задължения, които имаме задълженията на общината ще надхвърлят над 10 милиона лева. В същото време бюджетът на общината е 6 милиона. Община Неделино е в колапс.
Според Кахайов идват избори и проблемът може да се коментира и от тази гледна точка.
Цялото интервю с кмета на общината Неделино може да чуете в прикачения звуков файл
Министърът на културата Мариян Бачев проведе среща с кмета на Пловдив Костадин Димитров, на която бяха обсъдени съвместни действия за опазването на културното наследство в града - Епископската базилика на Филипопол (Голяма базилика), и Късноантична сграда „Ирини“. Обсъдени бяха съвместни действия по консервацията и реставрацията на мозайките в..
Община Асеновград представи новите седем електрически автобуса, които бяха доставени преди дни. Те ще подменят изцяло автобусите, които обслужват петте градски линии. Електрическите автобуси са на стойност 5,8 млн. лв. и са закупени по проект, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, каза кметът на Асеновград Христо Грудев...
Министерството на земеделието и храните не определя ценовата политика за храните и по никакъв случай няма да стане арбитър в продоволствените отношения, заяви в Брестовица министърът на земеделието и храните Георги Тахов. Ние пишем законопроект, свързан със скъсяване на веригите на доставки или т.нар агрохранителна верига, който ще е готов до две..
10-тото юбилейно „Кафе на толерантността“ събра в Джумая джамия представители на държавната и общинската власт и на различни етнически общности в Пловдив. Присъстваха секретарят на областната управа Евелина Апостолова, председателят на ОбС Атанас Узунов, зам.-кметовете Пламен Панов и Ерол Садъков. Събитието уважиха също заместник главният мюфтия..
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..