Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудни атракции стартират в родопското село Киселчово!

| обновено на 08.02.19 в 11:38

Ако човек е голям, колкото са големи мечтите му, то едно село е голямо, колкото са големи събитията в него.

В  Родопа планина, на 1200 м. надморска височина, с 32 къщи и 10 жители е село Киселчово. Тази година то е част от програмата на Европейската столица на културата – Пловдив 2019.

 "Артел 13", в партньорство с НЧ „Проф. д-р Ас. Златаров 1927“ – с. Смилян, започва серия от ателиета „Хлябове в обредните традиции на Родопите“.  Проектът е част от Програмата на #Пловдив2019 - Европейска столица на културата

Всяко едно от ателиетата е тематично и ще ни научи на конкретен обреден хляб - как се приготвя, какви са символите върху хляба, каква е конкретната традиция в региона.

В рамките на няколко месеца ще се проведат следните ателиета:

Сватбен обреден хляб – 08-09.02

Обреден хляб за Тодоровден – 22-23.02

Великденски обреден хляб – 15-16.03

Обреден хляб за Гергьовден – 06-07.04

Обреден хляб за новородено, погребения и помени – 18-19.05

Ателиетата са отворени за участие както на интересуващи се участници от страната, така и за родопчани, които желаят да се запознаят в детайли с традициите, свързани с конкретните обреди.

Ателиетата са част от Програмата "Пловдив 2019 – Европейска столица на културата" и са финансирани от проект Пловдив 2019 - #Читалища / Plovdiv 2019 – Chitalishta

Интересуващите се за записване за участие могат да се свържат с организаторите на e-mail: kiselchovo@abv.bg или на тел.03036 5246

Илия Годев, секретар на  НЧ „Проф. д-р Ас. Златаров 1927“ – с. Смилян разказа, че са избрали темата за хляба, защото той е навсякъде в нашето ежедвение. Той разказа още: Ние сме част от Пловдив 2019, защото знаем, че Родопите имат традиции и имат не само материално, но и нематериално културно наследство, което не е познато добре на публиката. 

Приготвянето на хляба за празнични поводи е тайнство, за да се пази тази сила, то хлябът трябва да се направи от хората в семейството, например за сватбените хлябове то те трябва да се приготвят от близки на семейството на младоженците. 

Интервю с Илия Годев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Времето на алафрангата" гостува в Смолянския музей

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян с една забележителна изложба. „ Времето на алафрангата “ e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа. Алафрангата е разказ, пренасящ във времето..

публикувано на 10.07.24 в 14:13

Здравка Евтимова получи Националната Вазова награда

Националната литературна награда  „Иван Вазов“ тази година ще бъде връчена на официална церемония  в рамките на Вазовите дни на писателката и преводачка на англоезична литература Здравка Евтимова. Решението за удостояването й с приза бе взето единодушно през юни  от 9-членна комисия с председател заместник-кметът Калина Чилингирова и..

публикувано на 09.07.24 в 10:26

Излезе "Градът не забравя" на Богдан Русев

Завършващият роман " Градът не забравя " от трилогията за Бързаков и Филипова излезе от печат на 18 юни. Този път заплетеният случай започва от Пловдив , но води в София, а залогът — повече от сериозен: животът на психоложката Агнес Филипова.  В тази трета част от нашумялата поредица гениалната д-р Филипова и Бързаков най-сетне са решили да..

обновено на 09.07.24 в 10:06

"Образът като преживяване" се открива в галерия "Пловдив"

Откриването на изложбата „ Образът като преживяване “ ще се проведе днес, 9 юли в галерия „Пловдив“, ул. „Авксентий Велешки“ 20 /Общински съвет/.  От Дружеството на пловдивските художници отбелязват: В изложбата участват 38 автори, членове на ДПХ и външни гости. Представена е живопис, графика, скулптура, рисунка, N форми.  Заобикалящият ни свят..

публикувано на 09.07.24 в 07:38

Сюзанна Василевска за любовта към театъра

Сюзанна Арутюнян – Василевска бе гост в първото юлско издание на предаването Клуб "Неделя". Тя е директор на Драматичен театър – Пловдив.  О сновните цели и задачи, които си е поставила в новата й роля на ръководител, бяха една част от темите на разговора в студиото.  "Пловдив е мястото където аз обожавам да живея и не мога да си представя живота..

публикувано на 08.07.24 в 15:27