Европейският парламент отброява точно днес 100 дни до изборите през май. Говорим със социолога проф. Иван Чалъков от ПУ, ръководител на катедра "Приложна и институционална социология", за опасенията у нас да последват атаки от руска страна на евровота и в отчитането на резултатите.
Защо пък не от Турция да ни атакуват, и там имам електронни средства, инженери? Така започна коментърът на социолога, който смята, че светът действително стана единен, благодарение на интернет, и е възможно по електронен път да има намеси и в енергийната система, в транспорта и т.н.
За българските избори ГЕРБ отказва да въведе електронно гласуване, или гласуване по интернет, а това е условие да има пробив в резултатите. Чувам например, че германското разузнаване най-важните си документи ги държи само на хартия, там няма електронни системи, каза още проф. Чалъков. По думите му България не е чак толкова важна за Русия, може да има намеси от нейна страна, но в степен, в която и преди го е правила, и при това не само Русия.
ГЕРБ е близко до спечелване на изборите, тогава какво ще стане, въпреки намесата ли са ги спечелили, или как? Аз смятам, че заплахата Русия е удобно оправдание за загубилите, посочи още социологът. Според него България има добри компютърни инженери и разполага с помощ от братските служби от НАТО и ЕС.
Проф. Иван Чалъков каза: Трябва да се готвим за подобни вмешателства, независимо от къде идват, пък от там нататък, каквото се случи. Твърдя, че има изкривяване в изборите, проблем е неясният брой на гласуващите в България, и манипулации в нашите избори винаги има. Това е много важно за местните избори.
Активността на евровота ще бъде под 50%, би било чудо ако надвиши този процент. Системните партии ще си поделят гласовете - ГЕРБ и БСП, ДПС ще има 4-5 евродепутати. За останалите - иска се работа. Да, България, Демократична България нещо не ги виждам, те имат потенциал за двама кандидати, но не виждам работа там. Няма да се изненадам напр. ако Атака вкара един евродепутат. Проблемът на евроизборите е, че отиват да гласуват твърдите ядра на партиите.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..