Европейският парламент отброява точно днес 100 дни до изборите през май. Говорим със социолога проф. Иван Чалъков от ПУ, ръководител на катедра "Приложна и институционална социология", за опасенията у нас да последват атаки от руска страна на евровота и в отчитането на резултатите.
Защо пък не от Турция да ни атакуват, и там имам електронни средства, инженери? Така започна коментърът на социолога, който смята, че светът действително стана единен, благодарение на интернет, и е възможно по електронен път да има намеси и в енергийната система, в транспорта и т.н.
За българските избори ГЕРБ отказва да въведе електронно гласуване, или гласуване по интернет, а това е условие да има пробив в резултатите. Чувам например, че германското разузнаване най-важните си документи ги държи само на хартия, там няма електронни системи, каза още проф. Чалъков. По думите му България не е чак толкова важна за Русия, може да има намеси от нейна страна, но в степен, в която и преди го е правила, и при това не само Русия.
ГЕРБ е близко до спечелване на изборите, тогава какво ще стане, въпреки намесата ли са ги спечелили, или как? Аз смятам, че заплахата Русия е удобно оправдание за загубилите, посочи още социологът. Според него България има добри компютърни инженери и разполага с помощ от братските служби от НАТО и ЕС.
Проф. Иван Чалъков каза: Трябва да се готвим за подобни вмешателства, независимо от къде идват, пък от там нататък, каквото се случи. Твърдя, че има изкривяване в изборите, проблем е неясният брой на гласуващите в България, и манипулации в нашите избори винаги има. Това е много важно за местните избори.
Активността на евровота ще бъде под 50%, би било чудо ако надвиши този процент. Системните партии ще си поделят гласовете - ГЕРБ и БСП, ДПС ще има 4-5 евродепутати. За останалите - иска се работа. Да, България, Демократична България нещо не ги виждам, те имат потенциал за двама кандидати, но не виждам работа там. Няма да се изненадам напр. ако Атака вкара един евродепутат. Проблемът на евроизборите е, че отиват да гласуват твърдите ядра на партиите.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..