Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пет пловдивски хора ще пеят в "Набуко" тази събота

В премиерно изпълнение на операта „Набуко“ от Верди,  постановка на Пловдивската опера, за първи път ще участват и пет пловдивски хорови формации : Дамски хор „Тримонциум“, Камерен хор „Иван Спасов“ , Мъжки хор „Стефка Благоева“, Академичен камерен хор „Гаудеамос“ и Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“.  Те ще се включат в прочутия Хор на евреите от „Набуко“.

 Така тази идея, освен че споделя либретото, е създването на събитие, в което да бъдем заедно, както е мотото на Пловдив ЕСК - 2019.   Оперният спектакъл ще се играе  на 16февруари събота от 19ч. в Градския дом на културата.  В ролята на Набуко гостува баритонът  Красен Карагьозов, който живее в Калифорния.   Диригент на постановката е Лучано Ди Мартино. 

"Набуко"  е третата опера на Верди и тя му носи славата на голям композитор.  Действието се развива в Йерусалим и Вавилон през 586 г. пр.н.е. и описва тежкото положение на евреите, след като са нападнати и превзети, а впоследствие заточени извън родината си от вавилонския цар Набуко (Навуходоносор II).

Когато пише "Набуко", Верди е на 27 години.  Тогава умират  жена му  и двете им деца.  Верди е твърдо убеден, че няма да композира повече. Обаче, през зимата на 1841 година  Бартоломео Мерели – антрепреньор на Ла Скала му  предлага  да напише опера по прекрасното според него либрето на младия поет Темистокле Солера. Верди  първо отказва,  хвърля либретото на масата и то се отваря на Хора на евреите. Започва да чете и ...създава "Набуко" .

"Набуко" е операта на Верди, в която композиторът се изявява като гениален театрал, който със силата на музиката развива оперния сюжет и преплита темите за борбата за свобода, любовта, агресията и възтържествуването на справедливостта. Напрегнатата стихийност на произведението се гради върху еднолични, силни образи - една сестра, една робиня, един цар, един жрец, един храм, един принц и един народ.

Операта е поставена за първи път пред публика на 9 март 1842 г. в театър Ла Скала в Милано. 

Постановка на Пловдивската опера на 16 февруари 2019г.:

 Диригент – Лучано Ди Мартино  Концертмайстор – Мичо Димитров 

Набуко – Красен Карагьозов – гост / Абигаил - Елена Баръмова – гост

Фенена - Анита Огнянова – гост  / Захария - Ивайло Джуров/Измаел - Георги Султанов

Абдало - Борис Кучков/Анна - Светлана Иванова/Върховен жрец - Евгений Арабаджиев

Оркестър, хор и балет на Опера Пловдив

Дамски хор „Тримонциум“ с диригент Ваня Атанасова, Камерен хор „Иван Спасов“ с диригент Гергана Люцканова, Мъжки хор „Стефка Благоева“ с диригент Алия Хансе, Академичен камерен хор „Гаудеамос“ с диригент Весела Голева и Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ с диригент  Цветан Цветков. 

Интервюто с  диригента Лучано Ди Мартино е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба "Градът и Левски" се открива тази вечер в Карлово

Изложбата „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица..

публикувано на 27.01.25 в 11:39

Проф. Александър Кьосев гостува на "Срещите"

"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени.  Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...

обновено на 27.01.25 в 10:49

Преге - предаване за света на книгите, 25 - 31 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...

публикувано на 27.01.25 в 10:35

Кураторски тур на Пламен В. Петров в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица.  От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата.  Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..

публикувано на 26.01.25 в 07:12

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25