Традиционното кафе на толерантността в Пловдив събра отново представители на различни религии в Джумая джамия. В срещата, която е символ на разбирателство и мирно съжителство, се включиха Главният мюфтия Мустафа Хаджи, кметът на Пловдив Иван Тотев, председателят на Общинския съвет на града Савина Петкова, консулът на Турция в Пловдив Хюсейин Ергани и представители на различни етноси и религии.
Главният мюфтия Мустафа Хаджи подчерта, че е голямо удоволствие и чест да е в Пловдив – Европейската столица на културата.
Ние всяка година на тази дата сядаме на една маса да пием кафе – хора, които имат различни мнения и виждания. Но фактите показват, че когато има желание и намерение да живеем заедно – това може да се постигне, заяви Мустафа Хаджи.
Той изтъкна, че България може да бъде за пример не само на Европа, а на целия свят.
За голямо съжаление грешната представа за религията, грешната представа за етноса, грешната представа за национализма често пъти водят до катастрофални резултати. Ние в България можем да се похвалим, че българският народ не допуска такива стълкновения. Убеден съм, че тези добри отношения ще продължат, подчерта Главният мюфтия.
Кметът Иван Тотев заяви, че Пловдив е град, който в хилядолетната си история е пример как представители на различни религии и етноси могат да живеят заедно.
Това е многозаразяващ пример за всички. Особено в тези сложни времена в света и в Европа, заяви Тотев.
В кафето на толерантността се включиха още районният мюфтия на Пловдив, представители на българската, турската, еврейската, руската и италианската общност от Фондация "Заедно" и други. Домакин на срещата бе Ахмед Пехливан, председател на джамийското настоятелство и член на Фондация "Заедно".
Събитието се провежда всяка година през месец февруари. Инициативата започна през 2015 година по повод годишнината от вандалския акт над Джумая джамия.
Лек автомобил „Хюндай“ изгоря на автомагистрала „Тракия“ в района на 93-я километър по посока София. Сигналът е получен малко преди 15 ч. на тел. 112. По първоначални данни става дума за автомобил, който е пътувал от Пловдив към столицата и се е самозапалил в движение. Водачът е успял да спре колата в аварийната лента. Незабавно на мястото са..
Разсадникът за декоративна растителност вече има свой терен с площ от 20 декара и община Пловдив няма да плаща солиден наем, за да отглежда растенията за озеленяване на града. Това съобщиха кметът Костадин Димитров и директорът на ОП "Градини и паркове" Антон Георгиев. Общинският терен е до компостиращата инсталация на Голямоконарско шосе, където..
32 блока ще бъдат санирани до средата на 2026 година, когато е крайният срок за обновяване на сградите, съобщиха кметът на Пловдив Костадин Димитров и заместникът му Хакъ Сакъбов. В момента вървят процедурите, като за 25 блока вече са подписани споразуменията между МРРБ и районните кметове. За районите Тракия, Южен и Източен обществените поръчки..
Бързи производства са образувани спрямо четирима шофьори през уикенда в Пазарджик. По време на засилените проверки по пътищата в областта полицаите са засекли 33-годишна жена от Пловдив, седнала зад волана под въздействие на наркотици. Двама мъже от Септември и от София са управлявали колите си съответно с 1.24 и 1.44 промила концентрация на..
Считано от днес, кметът на Пловдив Костадин Димитров освобождава заместника си Женя Петкова. Това стана ясно по време на днешната пресконференция на градоначалника. Кметът Костадин Димитров поема финансите и икономиката на Пловдив Изненада и тревога за бюджета предизвика в ОбС понижението на Женя Петкова Димитров посочи, че..