Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако преференциите бяха по- високи, нямаше да съм депутат

| обновено на 15.02.19 в 15:21


Бившият кмет на Пловдив Спас Гърневски на два пъти използва преференциалния вот в своя полза. Първият път стана общински съветник, а при втория - депутат от ГЕРБ. На последните парламентарни избори той бе поставен на неизбираемото 11-то  място в пловдивската листа на ГЕРБ, но чрез преференциите стигна едно от първите места с над 4 800 преференции. 

Неговият случай повтаря и феномена 15/15, но при пловдивската листа на ГЕРБ бе 11/11. 

В интервю за Радио Пловдив Спас Гърневски призна, че ако на изборите през 2017-та година прагът на преференциалният вот е бил този, който  вчера депутатите определиха при гласуването на Изборния кодекс,  е нямало да бъде избран. 


Не е унищожена преференцията, прагът просто стана по- сериозен. Тази процедура е много демократична по същество, но някъде започна да се изкорестява. Появиха се хора и лобита, които искаха през партиите да вкарат определени личности, коментира Гърневски.


Като аргумент за повишения праг на преференцията той посочи, че  у нас  партиите носят пълната отговорност за управлението на всички нива. Те трябва да са внимателни с кадровата си политика, да планират определени процеси, в листите им трябва да са включени различни специалисти, които да подготвят закони и да водят дебати. Така че процесът е двустранен.

Депутатът призна, че прагът е висок, но добави, че Томислав Дончев като евродепутат го е постигал със 130 хиляди получени преференции. Изчисленията му показват, че в Пловдив ще са нужни около 10 -15 хиляди гласа, за да заработи преференциалният вот. 


Гърневски припомни, че 10 процента от депутатите на ГЕРБ не са членове на партията, а са от Гражданската квота като в момента имат активна позиция и роля при защитата на политиките на партията. Сред тях са още ген. Константин Попов, Тома Биков, Вежди Рашидов, ген. Пламен Манушев. 

Ако една партия иска да разшири влиянието си, трябва да намери начин да приобщи гражданите към листите си.  Времето  ще покаже дали решението за високия праг на преференциите ще заработи. 

Той отрече вчерашното гласуване в Народното събрание на Изборния кодекс да е формирало коалиция ГЕРБ – ДПС. Ако преференцията мина с подкрепата на ДПС, то други техни предложения бяха отхвърлени. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30