Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под въпрос е дали днес пазим републиката "Свята и чиста"


146- години от гибелта на Левски се отбелязва днес в родния му град Карлово. В София честването е на 19-ти февруари.

Разминаването в датите идва от грешка при изчисляването им при преминаването от Юлианския към Грегорианския календар, обясни пред Радио Пловдив проф. Илия Тодев от Института за историческия изследвания към БАН, специалист по Българско Възраждане. 

През 1916-та година България минава към Грегорианския календар, но вместо да се добавят 12 дни са прибавени 13 по погрешка. Това не е толкова важно, важното е, че се прекланяме редовно към паметта на Апостола. Ако все пак трябва да се върви към една дата, то тя е 18-ти февруари. 

Според учения чиновниците в МОН и официалните власти трябва да отговорят защо не са поправени учебниците. Няма саботаж, просто става дума за традиция и инерция, които са се утвърдили и така се продължава.


Тодев е сред историците, които защитават тезата, че Левски не е предаден, а арестът му е плод на нещастна случайност. 


По повод думите на Левски, че "19-ти век е век на свободата" професорът коментира, че днес в България има много повече свобода, отколкото когато и да е било. Това означава, че вървим по правилния път, че сме равни и достойни на другите европейски народи, че изпълняваме заветите на Апостола.


От друга страна Илия Тодев смята, че все още не сме на висотата на Васил Левски, въпреки че е национална икона. Ние не живеем според неговия нравствен пример и морален кодекс. Под въпрос е дали ние днес пазим тази Свята и чиста република.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30