Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си научим урока за анализ и управление на риска

След разминалия се взрив с пропан - бутан  в Пловдив, липсата на жплинии застрашава ли националната сигурност? Позиция на военния експерт Велизар Шаламанов, бивш военен министър и до скоро директор по комуникация и информация  в централата на НАТО в Брюксел.

Всяко повишаване на сигурността има своя цена и трябва да бъде платена. Превенцията изисква инвестиции. Когато имаше  Държавна агенция гражданска защита, 10% от парите за възстановяване при бедствия и аварии отиваха за превенция. Те се реализираха чрез проекти в БАН и университетите. Това решително подобри управлнието на риска. Една добра практика, която трябва да бъде приложена във всички сектори, където се оперира критична инфраструктура. Това е препоръката на НАТО, решението на ръводителите на страните от НАТО за понишаване устойчивостта на такъв тип критични системи.

За съжаление много неща у нас остават на книга, с пожелателна форма. Има стратегия за сигурност, където ясно е казано, че трябва да има научна програма в сферата на сигурността и отбраната. Трябва да бъдат изследвани всички рискове, да бъдат оценени, да бъдат планирани варианти за смекчаване на тези рискове, както и за управление на последиците. Всичко тава трябва да бъде финансирано и тренирано.

Продължават сериозните инциденти. Сега ще бъде създадена Агенция за безопасност по пътищата. Има и други методи, те включват преди всичко инвестиции в превенция, анализ, изследвания и ангажиране на научния потенцииал за предотвратяване на тези събития. Това е въпрос на зрялост в една държава. Ние можем много да научим от съюзниците си в НАТО. Във всички развити страни има създаден такъв механизъм за анализ и управление на риска, за привличане на научната общност. Това не е въпрос, който може да бъде решен от функционалната администрация. Този урок трябва да бъде научен в България, да използваме тези модерни методи за намаляване на риска.

В момента НАТО създава каталог на всички железопътни трасета, които да бъдат оценени по изискванията за превозване на необходимата техника. Тези каталози ще наложат сериозни промени и инвестиции в България.

Инетервюто на Галя Митева с Велизар Шаламанов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34