Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Точка.БГ с акустичен концерт в Пловдив

| обновено на 21.02.19 в 07:13

Пламен Сивов е познат от сайта Православие БГ. Той е юрист, превежда от английски и руски език, и е един от създателите и членове на акустичната група Точка.БГ. Много от текстовете и музиката на песните са негови.


По покана  на феновете, групата идва  с концерт този петък на 22 февруари в  Пловдив, в Bee Bop Café . Акустичен звук от три китари и  четири вокала. 

От създаването си през 2011г. досега Точка.БГ имат издадени пет албума, участия в много фестивали на авторската песен и български културни центрове в чужбина. Пеят само на български език, с подчертано внимание към текстовете, а самата музика, която наричат Акустичен проект за нови градски песни е различна от преобладаващо звучащата , която по скоро е фонова, като нещо, на което не  се обръща внимание.

При нас музиката е нещо, което се преживява, с много внимание към текста.  Не можем да си представим, че може да направим песен по текст, който не ни е разтърсил, който не ни е казал нещо. Това е  едно връщане към позабравеното значение на идеята за песен. И може би затова се свързва с представата за поети с китари, но не си представяйте три акорда на  раздрънкани китари, инструментите ни са прекрасни, стиловете на които може да се свири такава музика са най-различни, може да се свири боса - нова, балади,  да има келтско звучене, няма ограничения. 

Всичко,което вълнува, може да бъде превърнато в поезия: едно съзерцание на времето отвън, или от прозореца, потъването в себе си, когато си в стаята, разбира се, за любовта, за хората, които си срещнал днес, за държавата, за живота, който живеем...т.е. една нова градска култура, затова и проектът се казва Нови градски песни.

 Шегувахме с, че вече има много селски песни, има стари градски песни, защо пък да няма и нови градски песни. Заигравката е в това, че градският човек има своя чувствителност, начин за възприемане на света, неща, които са го формирали, включително и музиката.

Някога са се събирали и са пеели песни, и  това е било начин на общуване, аз се питам това къде се загуби ? Моето поколение все още си спомня плажовете, където се свиреше на китара до късно, огъня, имаше доскоро прекрасни акустични песни, които се изпълняваха на китара . Къде се загуби това ?

В момента забелязвам, че има в някои градинки тинейджъри, които свирят на акустична китара, има някакво възраждане на тази музика, ние сме някакво свързващо звено... Това е съвременната английска градска музикална култура т.н. singer- songwriters изпълнители. Но у нас  младите предпочитат да пишат повече на английски, ние не че не можем на английски, но предпочитаме да се изразяваме на български, защото ако на български не можеш да се изразиш красиво, шансовете да се изразиш красиво на английски са минимални. 

Цялото интервю  с Пламен Сивов е в звуковия файл. 

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Дивата Африка" в Природонаучния музей в Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е "Дивата Африка" и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове животни,..

публикувано на 13.01.25 в 07:25

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27