В спектакъла участват над 150 артиста, повечето от които – доброволци, представящи различни раси и архетипи, интегрирани в тракийската митология и антична археология.
Сред акцентите са премиерата на „Риголето“ от Верди – съвместна продуккция със Софийската опера и балет с режисьор акд. Пламен Карталов, както и представянето на холандския състав „Камерата Страдивариус Оркестра“ с безценни инструменти от Средновековна Италия.
Пловдивчани ще чуят за първи път нашумялата цветнокожа джаз певица Лиз Райт, присъстваща в класациите на списание „Билборд“ за съвременен джаз в две последователни години, както и най-добрия интерпретатор на ролята на Отело и водещ тенор – аржентинецът Хосе Кура.
На сцената на Античния театър ще излязат и солисти от Болшой театър в новата постановка на „Лебедово езеро“ от Чайковски на прочутия руски хореограф и солист Константин Уралски – художествен ръководител на Балета на Айова и главен балетмайстор на Астраханската опера и балет в Русия.
Мащабното закриване на фестивала Opera Open е на 30 август с операта „Аида“ от Верди, с която традиционно се спуска завесата на големите оперни фестивали и с участието на прочутия български баритон Кирил Манолов и на всички пловдивски хорове.
По данни на статистиката, над 35% от зрителите на феста са чуждестранните гости, като продадените за предстоящия фестивал билети вече са над 30%, уточни директорът Нина Найденова.
Тя подчерта, че през 2019 г. фестивалната програма ще бъде разширена и във времето, и в пространството, като спектаклите ще обхванат и месец август, а като ново сценично пространство за около 500 зрители ще бъде оформен и дворът на бившия Фрески колеж на ул. „Цанко Дюстабанов“.
За най-малката публика ще бъде приобщено и друго сценично пространство на брега на р. Марица, където ще акостира кораб-сцена.
"Да откриеш Сицилия" е названието на изложбата – акварел на художничката Михаела Иванова в Галерия „Дяков“. Авторката е родена в Пловдив, завършила е факултета по изобразителни изкуства във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, специалност Живопис. Има повече от 10 самостоятелни изложби в Пловдив, Пазарджик, София, в Мюнхен, Германия и множество участия..
Среща разговор с проф. Боян Биолчев и представяне на книгата "Сценарият като литература или обратното" ще се състои в Литературен салон "Spirt & spirit" в "Петното на Роршах". Книгата съдържа текстоветев "Чума", "Холтер 87", "Похищението", "Краят на света", а модератор е Александър Секулов. Проф. Биолчев е преводач, сценарист на..
Тематична обща изложба „Пловдив – нашият дом“ открива Дружеството на пловдивските художници в Галерията на бул. „Цар Борис III Обединител" 153. На 27 октомври се навършва една година, откакто тази галерия бе открита. „Мястото, в което пребивава човек, оформя и въздейства върху неговата чувствителност, мироглед, отношения, а думата „дом“ и..
Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“ , се проведе на 14 и 15 ноември 2024 г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Темата за 2024 г. е „ Всеобща..
Тричленен експертен съвет ще следи културните събития в Пловдив през годината и ще прави по 5 номинации във всеки раздел на награда „Пловдив“. Досега номинации правеха организации, културни институции и всички граждани . Предлага се също раздел „Журналистика“ тя да бъде в общия й план, а не само в сферата на културата. Това става ясно..