Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на "Одисей" в Пловдивския драматичен театър

| обновено на 27.02.19 в 14:43

Премиера на спектакъла „Одисей“ по Омир от Александър Секулов ще се състои  тази вечер в Пловдивския драматичен театър. Включени са стихове от Кавафис, Сеферис и Смирненски. 

„Одисей” е проект на пловдивския театър и част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019 в сътрудничество с Националния театър на Гърция.

„Одисей“ е  резултат от огромен труд и най-мащабния проект на пловдивския театър, в който участва  екип от над 250 души, над 90 костюма, музика с автентични инструменти, мултимедия. 

Спектакълът е замислен преди пет години по идея на Александър Секулов, който пише три сценария за него. Репетициите започват по втория сценарий, а завършеният спектакъл е по третия. 

Всеки от тези три сценария е абсолютно различен, без междинни точки между тях, като третият е композиран в мъка и радост с режисьора  Диана Добрева, казва Секулов. Няма друг театър в България, който да затвори за три месеца, за да репетира. Беше наистина  титанично усилие, което развива не само театъра, но развива и мисленето , на всички хора. 

Този спектакъл е Рубикон за театъра, проверка на таланта, издръжливостта и надскачане на самите себе си. Идеята е взета от  омировия Одисей, но не имитационно,  всичко в представлението е авторско, казва още драматургът Ал.Секулов. 

Одисей създаде съвършено нов театрален свят и език, пояснява и режисьорът Диана Добрева. Одисей ми донесе огромна радост, много мрачни бездни, но и оттласкване към високи върхове. Днес съм щастлива, че излизам от този процес със светлина". Тя подчертава абсолютната всеотдайност на актьорската трупа, радвам се, че издържаха, ние се затворихме за три месеца в театъра и не излизахме, беше голямо предизвикателство и мечтание...

Музиката в "Одисей" е на Петя Диманова. А  изпълнението на гръцкия музикант Янис Пантазис, който изработва музикалните инструменти, на които свири, от материали на остров Санторини, където живее, е на живо. Той е отличен познавач на гръцката митология, специално на мита за Одисей, казва, че е влюбен в Пловдив и дори твърди, че пловдивчани не знаят в какъв изключителен град живеят.

Мила Каланова създава над 90 костюма и декор, който зад кулисите е толкова интересен, колкото и на сцената. "Не вярвах, че това може да се реализира", признава тя.

Хореографът Деян Георгиев, който е дебютант и помощник режисьор, признава, че за него преживяването е било като в несвяст,но целта е постигната - да се видят свободни хора, които могат всичко. 

Този спектакъл показва, че институциите в Пловдив  - театър и община, могат да работят заедно – творчески и финансово и така да се реализира проект, който без това е недостижим. Това дава възможност да се покаже европейско  равнище, което е и смисъла на Пловдив като европейска столица на културата, твърди творческият тандем Секулов - Добрева.

Артистичният директор на Пловдив 2019 Светлана Куюмджиева:  Този спектакъл е  изключително важно събитие за Пловдив като европейска столица на културата. Това е ЕСК - предизвикването на собствените възможности и обединяването на институциите. 

Репортажът е в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кураторски тур на Пламен В. Петров в пловдивската галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица.  От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата.  Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..

публикувано на 26.01.25 в 07:12

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36