Нова формула за икономическа трансформация с фокус превръщането на България в развита държава с високи доходи и производство на високотехнологични стоки с голяма добавена стойност предлага вицепремиерът Томислав Дончев.
За потенциала на страната ни за осъществяване на амбициозната цел и възможностите й за извличане на ползи в контекста на глобално забавящата се икономическа среда – чуйте повече от интервюто с икономическия анализатор Румен Гълъбинов.
Той отбеляза, че това, от което има нужда е България да развие интензивен икономически модел.
Трябва да сложим акцент на преките инвестиции, на публично-частното парньорство, така че да се получи ефективност на българската икономика, каза още анализаторът. Според него не само с увеличаване на минималната работна заплата, а и по естествен път, и в реалната икономика да получим по-високите заплати.
Румен Гълъбинов каза още: Демографските ни тенденции продължават да се влошават, от трите компонента-раждаемост, смъртност и емиграция - ние не сме успяли да излезем от негативния тренд. Ние имаме най-високота смъртност в Европейския съюз. Нетно изходящите потоци, които излизат от България са по-големи от тези, които влизат у нас. На нас ни трябва технологичо много по-модерна икономика, с много по-висока добавена стойност, която тук се прави. Индустриалните зони са много важни за развитие на бизнес климита. Има добър пример в Пловдив и областта с развитие точно на такава зона. Важно е да се търси стратегически инвеститор, който да се интересува да направи инвестиция. Глобалното забавяне на икономиката вече е факт, например: ръстът на икономиката в Германия е за 2017 - 2,2 %, за 2018 - 1,5 % и за 2019 - 1 %, според прогнозата на Дойче Банк.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..