В отсъствието на БСП всички парламентарни групи единодушно отхвърлиха ветото на президента върху промените в Изборния кодекс. Предстои обаче ремонт на ремонта, обещан от ГЕРБ.
В интервю за Радио Пловдив депутатът Десислава Атанасова обясни, че предложението за връщане на стария праг за преференциите вече е внесено в деловодството на парламента от управляващата партия. Предстои на първо четене комисията да обсъди прага на преференциите. Останалите заявиха готовност и те да внесат промени, касаещи прага на преференциите, но на този етап няма постъпили предложения. Очакваме това да стане в най- кратък срок.
Атанасова гарантира, че правилата за евроизборите и преференциите ще бъдат такива, каквито бяха - 5 и 7 процента за евро и парламентарния вот.
Неуместно е темите за уседналост, за агитация на майчин език да са обект на дискусия и то твърде скоро до изборите, остават по- малко от 100 дни. Ако Народното събрание се ограничи до нивата на преференциите би било най- удачно, всичко останало може да се коментира, но другите промени могат да станат след евроизборите.
Според нея така ще бъдат спазени и препоръките на Венецианската комисия да няма промени в изборните правила в последния момент.
От ГЕРБ не са притеснени, че парламентарно представените партии имат различен прочит на преференциите.
Преди две години българите гласуваха за мажоритарни избори. ГЕРБ беше първата политическа сила, която внесе този законопроект, подкрепен само от Воля. Макар и да сме в коалиционни отношения всеки защитава своята позиция.
Десислава Атанасова призна, че скандалът с прага на преференциите е нанесъл щета на ГЕРБ и е отстъпление от принципите, които партията е защитавала.
Преференция трябва да има, но това не е мажоритарен избор. Смятам, че дебатът за мажоритарния вот, който беше отхвърлен, може да бъде възобновен. БСП също обещаха, че ще внесат законопроект за смесена избирателна система. Надявам се дебатът за избирателната система да продължи.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..