Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва нова философия за финансиране на културата

Снимка: БНР

Създадените международни контакти и връзки в областта на културата при подготовката на европейското културно домакинство на Пловдив трябва да бъдат запазени, а акумулираната енергия да бъде насочена за формиране на нови културни територии и артистични публики. Тезата споделиха на работна среща в Дома на културата „Борис Христов“  ръководители на културни институции, музеи, галеристи, директори на училища и артисти. Те обсъдиха бъдещето на пловдивската култура и  управлението на новите културни пространства – галерията на ул. „Гладстон“, бившите  Детмаг „Снежанка“ и кино "Космос".  

Според  писателя и един от инициаторите на  форума Александър Секулов, създадените контакти на Фондация „Пловдив 2019“ не трябва да остават нейна собственост в компютрите, а да станат публични, за да бъдат използвани и в бъдеще при осъществяването на културните проекти. 

Участниците в работната среща се обединиха около идеята, че е  необходима промяна във философията на фиансиране на културните събития  в Пловдив  и след 2019 г. 

Кметът Иван Тотев подчерта, че културният календар е с едногодишна рамка, и ако градът  иска да съхрани и след европейското ни домакинство някои  от стартиралите мащабни чужди проекти, които са с отворено финансиране, трябва да има ясна визия какви точно да бъдат те. 

Що се отнася до новите пространства, то той разкри, че за галерията на Детмаг вече има две сериозни оферти. Очакванията са тя да отвори през лятото. Галерията на ул. "Гладстон" също трябва да е готова през лятото, а подготвителните процедури за кино "Космос" се очаква да приключат до седмица, за да стартира обществената поръчка за проектиране.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С голям концерт Пловдивската опера открива сезона

Държавна опера –Пловдив открива симфоничния сезон с голям концерт. Диригент е Григор Паликаров, а солисти са Мичо Димитров и Виктор Тренев. Програмата включва - Панчо Владигеров - Песен из „Българска сюита“ оп. 21, Георги Златев - Черкин – „Севдана“, Пабло Де Сарасате – „Цигански напеви“, Камий Сен-Санс - Интродукция и Рондо капричиозо, Клод..

публикувано на 01.10.24 в 06:46

С редица прояви отбелязваме Международния ден на музиката и поезията

Днес отбелязваме Международния ден на музиката и поезията 1 октомври. Реконструкция на български обичай и музика от XVI век показват в Eтнографския музей. Този проект е вдъхновен от сведението на един немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за..

публикувано на 01.10.24 в 06:31

Поетът Владислав Христов с награда от конкурса „Морето“

Пловдивският поет Владислав Христов спечели първа награда от националния конкурс „Морето“, който се провежда за девети път в Ахтопол. Награждаването се състоя в неделния ден, на 29-и септември, в артистичното пространството на Galera ah gallery. Събитието е организирано от сдружение „Лумен”. Втора награда за поезия спечели Нинко..

обновено на 30.09.24 в 17:11

Преге - предаване за света на книгите, 28.09. -04.10.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 28. 09. 2024г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 28 септември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Итало Калвино. Няка спи под камък. Размисли за литературата и обществото. Есета. 480 стр., ок. 6А, Колибри, 2024г...

публикувано на 30.09.24 в 12:13

Литературно четене в памет на проф. Светлозар Игов

Възпоменателно литературно четене събира днес поети и белетристи в 6-та аудитория на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" . То се провежда година след кончината на проф. Светлозар Игов – литературовед, писател, критик, преводач. Литературният академичен час ще открие проф. Жоржета Чолакова, а сред участниците са Антон Баев,..

публикувано на 30.09.24 в 06:47