Парламентът одобри на първо четене амнистията на неплатените публични задължения на вероизповеданията до 31 декември 2018 г., които са 8 267 000 лева. От тях 8 106 000 лева са на Главното мюфтийство, а останалите 160 хиляди лева на БПЦ.
Той припомни, че промените не са изненадващи, а следват инициативата на президента Радев и решение на КСНС от май 2017 година.
Те бяха предизвикани от доста сериозните данни, които са в ДАНС и в Дирекцията по вероизповеданията, че имамите у нас получават заплатите си от турската държава - Дианет. С ескалацията на радикалния ислям и завишените изисквания за контрол над външното финансиране се предприе идеята за промени в законодателството. За съжаление в Народното събрание нямат капацитет да изведат до край идеята.
Приетите поправки днес юристът обясни с пропуските, направени при промените миналата година в Закона за вероизповеданията, с които им се отпуска държавна субсидия, но не е записано как тя ще се изплаща при неплатени задължения.
Това са въпроси от държавно естество, а политиците трябва да са по- внимателни. Хора, които хал хабер си нямат от вероизповеданията, от отношенията държава – вероизповедания, от спецификата, проблемите, съвременните предизвикателства опорочават това решение, което трябваше да се вземе без много приказки. Така направиха преди време в Холандия и Швейцария. Само при нас това се превръща в скандал.
Цеков заяви, че ако президентът поиска мнението му по този въпрос ще препоръча да не се налага вето върху поправките.
Въпросът засяга националната сигурност и така не се обезсмисля цялата промяна в Закона за вероизповеданията, която бе направена миналата година. С приетите поправки мюсюлманската общност няма да зависи от правителствените и разузнавателни служби на Турция. Тамошната дирекция по вероизповеданията /Дианет/ е доста интересен хибриден орган, който съчетава не само административни, но и разузнавателни функции.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..