Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данъчната амнистия на мюфтийството е задължителна


Парламентът одобри на първо четене амнистията на неплатените публични задължения на вероизповеданията до 31 декември 2018 г., които са 8 267 000 лева. От тях 8 106 000 лева са на Главното мюфтийство, а останалите 160 хиляди лева на БПЦ.

Борислав Цеков – доктор по Конституционно право и член на Правния съвет към президента Румен Радев смята, че приетите днес промени в Закона за вероизповеданията са част от решението на стратегическия за държавата ни въпрос дали ислямското вероизповедание да бъде независимо от външно финансиране и вмешателства. 

Той припомни, че промените не са изненадващи, а следват  инициативата на президента Радев и решение на КСНС от май 2017 година. 

Те бяха предизвикани от доста сериозните данни, които са в ДАНС и в Дирекцията по вероизповеданията, че имамите у нас получават заплатите си от турската държава - Дианет. С ескалацията на радикалния ислям и завишените изисквания за контрол над външното финансиране се предприе идеята за промени в законодателството. За съжаление в Народното събрание нямат капацитет да изведат до край идеята. 

Приетите поправки днес юристът обясни с пропуските, направени при промените миналата година в Закона за вероизповеданията, с които им се отпуска държавна субсидия, но не е записано как тя ще се изплаща при неплатени задължения.

Това са въпроси от държавно естество, а политиците трябва да са по- внимателни. Хора, които хал хабер си нямат от вероизповеданията, от отношенията държава – вероизповедания, от спецификата, проблемите, съвременните предизвикателства опорочават това решение, което трябваше да се вземе без много приказки. Така направиха преди време в Холандия и Швейцария. Само при нас това се превръща в скандал.

Цеков заяви, че ако президентът поиска мнението му по този въпрос ще препоръча да не се налага вето върху поправките. 

Въпросът засяга националната сигурност и така не се обезсмисля цялата промяна в Закона за вероизповеданията, която бе направена миналата година. С приетите поправки мюсюлманската общност няма да зависи от правителствените и разузнавателни служби на Турция. Тамошната дирекция по вероизповеданията /Дианет/ е доста интересен хибриден орган, който съчетава не само административни, но и разузнавателни функции. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пловдив оказва помощ на около 500 социално слаби

Възрастната жена и синът й вече са настанени в приюта за бездомни хора и получават грижите на социалните работници – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на „Социална политика“ в община Пловдив Веселина Ботева. Тя обяви този казус за разрешен от службите. Общината разполага с 25 места в приюта и с още 26 места в Центъра за..

публикувано на 17.01.25 в 09:09

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41