Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усмивката е борба срещу домашното насилие

У нас няма проблем с равноправието на жените, но  има проблем с домашното насилие. Има ужасяващи случаи и затова ми се иска да има повече такива дни с усмивка, защото усмивката е един от начините да се борим с домашното насилие. Ако е възможно да се реагира с чувство за хумор, нямаше да ги има много от конфликтите в семейството.  Такава гледна точка към Международния ден на жената 8 март предложи в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ хумористът и главен редактор на вестник „Стършел“ Михаил Вешим.

За него лично денят е за отдаване внимание на майка му. „От един момент нататък все по-рядко се сещаме за тази, която ни е дала живот“. Едно цвете на съпругата никога не е излишно“, призна Вешим.

За него 8-ми март по малко странен начин се свързва и с политиката. „На 8 март 1988 година в Дома на киното се организира Първият неформален клуб на екологичните защитници на Русе. Това за мен е незабравимиият 8-ми март. Тогава видях цените от Русе, които бяха дошли да защитят децата си. Видях енергията в публиката за промяна. Видях как хората бяха спрели да се страхуват. Година по-късно това доведе до някои промени в България. Иска ми се пак да видя в този живот такава енергия за промяна. Тя трябва да дойде от по-младите“.

Вешим си спомни за годините, в които 8-ми март е извеждал на преден план жените-герои на труда. „Говореше се за жената-заварчик, жената-леяр на доменни пещи, строител и т. Н. Самото съчетание „мъжко момиче“ е някакво нарушение на природата, не го разбирам. Но все пак минаха 30 години и за по-младите няма този смисъл, който имаше за нас“, каза той за датата още.

За Вешим не е достатъчен един само ден, трябват 365 дни да са на жената. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Здравка Андреева издаде "С музика и Дади по света - Африка"

Чаровна дама, влюбена в музиката и в пътешествията и любим учител на много ученици е Здравка Андреева. За нея кризите отварят нови възможности, а пътешествията – нови срещи и познания. Тя е дългогодишен преподавател по акордеон в Музикалното училище „Добрин Петков“, а след като напуска създава музикалната работилничка „Дади“, в която вече 10..

публикувано на 17.05.24 в 17:18

Антоанета Караиванова- Павлова с нова стихосбирка

Антоанета Караиванова-Павлова е родена, живее и твори в Пловдив. Пише поезия и проза. Има публикации в местния и регионален печат, в национални и интернационални сборници и алманаси. Отличавана е в национални конкурси. По нейни стихове са създадени песни, както и химна на Медицински университет – Пловдив /2020/. Член е на Съюза на учените в България..

публикувано на 17.05.24 в 16:10

В "Срещите" - как литературата вижда Пловдив

В навечерието на големия ден 24 май с Емилия Каменова си припомняме знаковите имена, които Пловдив създава в българската литература.  Поглеждаме как литературата вижда Пловдив. Достолепен, могъщ... ..  Но защо тогава е живо това наблюдение: "Изкатерили сме се на раменете на великани, а днес приличаме на джуджета".

обновено на 17.05.24 в 11:08

„Алтер его” – Орфей и сатирична лира

За фестивала на поезията „Орфей – 2024“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Наградените поети вече са оповестени, но ще направим това и при нас – като повод да поговорим с организатора на седемте издания Антон Баев.  Ще разменим думи и с носителката на големия приз за поезия Мирела Иванова, както и с две от отличените поетеси в две..

обновено на 17.05.24 в 11:08

Звездна италианска вечер на Античния театър

Трима забележителни италиански певци посреща Пловдив с концерт-спектакъла  „THE MAGIC OF ITALIA”. На 06.06.2024 (четвъртък) от 20:30 ч. красотата на италианската песен ще властва на сцената на Античния театър . Броени дни остават до срещата с ДЖАНИ СКРИБАНО, ЛУКА МИНЕЛИ и КИАРА ПЕРАЛЕ. Под съпровода на оркестъра на ДЪРЖАВНА ОПЕРА - ПЛОВДИВ,..

публикувано на 17.05.24 в 10:54