Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дервиши изгониха злите сили в Лесичово

Дервишовден в Лесичово е вписан в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство

Снимка: Наско Терзийски

Дервишите в пазарджишкото село Лесичово и тази година гониха злите сили, болести и мисли, както правят всяка година на Сирни Заговезни. Цялото село се събра на мегдана за традиционните кукерски игри. Дервишовден е сред най - тачените празници в Лесичово.

През целия ден кукери, наречени „дервиши“, обикалят селото и гонят злите духове. Те са облечени в автентични костюми от кози кожи с дълги косми. Най-интересната част от костюма е маската на главата, която се състои от “очила“ изработени от разноцветни парцали и кюляф (кожа , преметната през главата и стигаща до кръста). На предната част на кожата-кюляф е закрепена маската-очила. На кръста си дервишите са препасани с колани с множество звънци – големи и малки. Всеки дервиш има и една калъчка - дървена сабя.

Дервишите се придвижват „танцувайки“ – скачат и дрънчат със звънците, размахват калъчките и се въртят, за да плашат злите сили.  

Много характерна е борбата с дервишите – най-куражлиите от мъжете излизат да премерят сили с дервиша като обикновено „отнасят“ множество удари с калъчки.

Снимка

Дервишите са придружени от „арапи“ с намазани с черна боя тела и облечени с атрактивни костюми от разноцветни парчета плат и кожи, обшити с пера, пайети, лентички от лъскави материи. Участниците в игрите изпълняват ритуални танци за прогонване на злите духове. 

Дервишовден е празник с променлива дата в народния календар. Празнува се седем седмици преди Великден, на Сирни Заговезни и трае една седмица, в която се изпълняват различни обреди и обичаи.

Кукерският състав на народно читалище „Отец Паисий“ в Лесичово има участия в Международния кукерски фестивал в Перник, от който винаги се връща с награди.

"Дервишовден в Лесичово" е вписан в Националната представителна листа на шедьоврите на нематериалното културно наследство за „Живи човешки съкровища – България".

Снимка

Снимка

Снимка

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23

Намираме се във фаза на разлагане на партийния модел

Намираме се във фаза на разлагане на партийния модел и това може да има непредвидими последици, а политическата война, която се води ще доведе до деструкция на демокрацията. Това коментира политологът Светлин Тачев след като стана ясно, че ИТН няма да сформират правителство и отиваме на нови парламентарни избори. Той подчерта, че не е..

публикувано на 05.08.24 в 11:07

Народ без памет за героите си е обречен на изчезване

С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.  Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово..

обновено на 02.08.24 в 13:12

Седем пъти са завишени нормите за ФПЧ във въздуха над Пловдив

Значително превишаване на нормите на фини прахови частици е регистрирано във въздуха в Пловдив, съобщи заместник-кметът по екология и здравеопазване в Община Пловдив Иван Стоянов, който и в момента е на мястото на пожара в Цалапица. Данните от измерванията на мобилните станции показват концентрация от 350 mg/m³ ФПЧ 10, съобщават от община..

обновено на 02.08.24 в 11:44