Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлозар Игов с размисли за книгите и времето

Снимка: karlovo.tv

Книгата е най-активната медия,  казва писателят и професор по литература Светлозар Игов. В света на все по-размножаващите се медии тя, според него, може да изчезне. Така, както могат да изчезнат малките езици. Как и защо литературата извървя пътя от ниските тиражи при раждането на книгите-класика за българската литература, като „Под игото“, до наши дни, в които всеки може да пише и да издава, а за писатели се обявяват спортисти, актьори, манекенки и политици? И още - какво ще учат в университетите две поколения след нас бъдещите литератори - проф.Светлозар Игов. 

По думите на проф. Игов, вътрешният свят на човека се изгражда от книгите, които той чете.

Книгата е изгубила своя относителен дял, защото днес книги четат много повече хора, отколкото са чели някога. Книгите на нашата класика не са излизали в особено големи тиражи на  времето. Те обаче натрупват читателите си  в течение на историческото време. 

Книгата има това предимство пред останалите медии, че тя създава активна личност, активно  отношение към това, което се чете.  Докато музиката и образът създават пасивност у възприемащия и именно тази активност,  в сравнение с пасивността, която култивират останалите медии, е преимуществото на литературата. Тя създава критичен и творчески мислещ  човек.  

Книгата е най-активната медия, защото текстът, който четем, се трансформира в смисъл, подчерта проф. Игов.

Според  него, днес съществува свобода, която не е точно Свобода, а слободия, пълна освободеност. 

За да има  свобода,  трябва да има някаква норма и граници, нещо, което се нарушава. Самата литература се развива именно  разрушавайки предишните норми. Днес обаче  те са толкова много, че фактически няма нито една. Липсата на това нещо "да се нарушава" намалява значимостта, ценността на литературата. В известен смисъл всеки може да бъде писател. Поетът Бранко Миркович говори за "пропялата тълпа".  Не е писателство да напишеш книга за собствения си живот, това не те прави писател. различни кръгове си имат свои "писатели".

 Проблемът е, че при липсата на някаква норма всичко става подвластно на количествени и математически измерения и започва да действа теорията на хаоса. Разрушава се единното литературно поле, започва да се разрушава ценностната йерархия в литературата. Проблемът даже не е в това, че "писателите" са толкова много. По-добре е да излязат хиляда бездарни книги, отколкото да бъде спряна една даровита книга. 

Ролята на критиката е да внася йерархия, да подбира сред авторите и книгите онези, които са стойностни и ще присъстват в единното литературно поле, което сега е разрушено. 

Цялото интервю - от звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Покажи ми Луната" и "Ексорсизмът" в кино "Орфей"

Две прожекции включва днешната програма от фестивала "Филмови нощи във Филипополис". В Лятно кино "Орфей" от 21.10 ч. ще бъде показана лентата "Покажи ми Луната" . Тя представя вълнуващо пътешествие на фона на историческото кацане на НАСА на Луната с мисията на „Аполо 11“. С участието на колоритното дуо Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм..

публикувано на 13.07.24 в 09:24

Христо Нанев за новата си книга в "Срещи" тази събота

Какво е Атлантида, загадка, реалност...  Защо повече от 2000 години я търсят? Какви са били аталантите?  Разказва Христо Нанев, чиято втора книга за Атлантида скоро ще е на книжния пазар.  Бъдете с радио Пловдив и предаването "Срещи" в събота, след новините в 9 часа.

обновено на 13.07.24 в 08:13

"Централна емисия" - новата стихосбирка на Йорданка Белева

„Централна емисия“ се казва новата стихосбирка на Йорданка Белева , с която авторката отново се завръща към поезията.  Изданието е с печата на „Жанет 45“, а художественото оформление е на Иво Рафаилов. Според поета Йордан Велчев това е една книга, в която смъртта и отсъствията не отнемат, а добавят в живота ни.

публикувано на 12.07.24 в 08:31

Премиера на "Ромео и Жулиета" на Античния театър

Премиера на балета „ Ромео и Жулиета “ от Прокофиев представят Балетът и Оркестърът на Опера Пловдив  в програмата на OPERA OPEN на Античния театър в Пловдив. Постановката е на изтъкнатия световен хореограф  Валентина Турку – ръководител на Балета на театър Марибор, Словения. Тя е автор на хореографията на над 130 балета, оперни и..

публикувано на 12.07.24 в 07:27

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31