С продукцията „Щастливеца Пер“ стартира София филм фест в Пловдив.
Носителят на 3 Оскара филм „Зелената книга“ идва на „София филм фест в Пловдив“. В продукцията участва и Димитър Маринов, българският актьор, който развя трикольорно флагче на церемонията при получаването на наградата.
Друг акцент на кинофеста е най-новият филм на датския режисьор Биле Аугуст „Щастливеца Пер“. Сценарият на продукцията е по едноимения роман на датския нобелов лауреат Хенрик Понтопидан, публикуван през 1904 г., а 100 години по-късно – през 2004 г. е официално обявен за важна част от датското културно наследство. Романът е издаден и в България от издателство „Персей“.
Специален гост на фестивала в Пловдив ще бъде режисьорът Биле Аугуст.
И друг филм с участието на нашумелия в последните дни актьор Димитър Маринов е включен в програмата на феста – това е „Снимка с Юки“ на Лъчезар Аврамов, създаден по едноимения разказ от сборника на Мирослав Пенков „На Изток от Запада“, излязъл през 2011 г. първоначално в Съединените щати. В главните роли са Руши Видинлиев и японката Кики Сугино.
Пловдивска следа има в новия филм на немския режисьор Файт Хелмер „Сутиенът“. Главната женска роля е поверена на пловдивчанката Ирмена Чичикова, а мъжката роля – на сръбския актьор Мики Манойлович, който ще гостува в Пловдив. Това е актьорът, който познаваме от „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“.
В афиша на феста е включен още провокативният филм на Фатих Акин „Златната ръкавица“, както и продукцията на датския режисьор Ларс фон Триер „Къщата, която Джак построи“. По ирония на съдбата и двата филми разказват за серийни убийци.
14-ото издание на „София филм фест“ се провежда от 13 до 24 март в Лъки Дом на киното.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..