Пловдив може да стане умен по модела на източните умни градове, но без да прекалява с технологиите. В това е убеден 21 годишен младеж, който учи в Токио, но планира да се върне в родния си град, за да пренесе наученото у нас.
Първите уроци за японския начин на живот и организацията на мегаполиса Токио Веско Донов усвоява с цъфтежа на вишните преди 2 години. Тогава започва учебната година в Тойо университет, където учи. Освен, че всичко е подредено и в много сфери, като транспорта – автоматизизирано и свързано с интернет – са създадени условия за реакция преди да възникне криза, разказва младежът. По думите му, повечето мостове са със сензори, които следят какво натоварване се получава с времето и може да се изчисли кога и къде да се направи ремонт.
За две години, макар и да не говори японски, младежът вече е асистент на упражнения по програмиране и е получил право самостоятелно да представя в България университета и специалността си, свързана с иновации, дизайн и интегриране на технологиите в социалната инфраструктура. С третия за него цъфтеж на вишните очаква и новата си роля - нещо като лайф коуч на международните студенти. Ще ги учи как да направят преход към японския начин на живот и как да оцелеят в Токио.
След завършването си догодина Веско планира да се върне в Пловдив и да приложи наученото, като намери баланса между източния напредък и нашето мислене.
Пловдив с тази архитектура, природа и история – не е добре да прекаляваме с технологиите, защото биха разрушили направеното преди нас. Идеята е да ги използваме, за да запазим за поколения напред всичко, казва пловдивчанинът.
Веско е и живата реклама на Пловдив като кулурна столица сред професори и студенти и вече е увлякъл за посещение под тепетата чуждестранните си приятели.
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..